fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tőkés és Markó egyaránt fontosnak tartja a párbeszédet
2005. július 22., 15:53
Tőkés László református püspök az értékek Európájára, Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az integráció mielőbbi megvalósítására hívta fel a figyelmet a tusnádfürdői kempingben zajló XVI. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor pénteki programjának keretében, egyetértve abban, hogy szükség van a magyar közösségen belüli nyílt és őszinte párbeszédre.

Ezen az eseményen már jelen volt a közönség soraiban Orbán Viktor Fidesz-elnök is. A Néppárti értékek Európában címet viselő vita keretében Tőkés László - aki az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke - emlékeztetett arra, hogy a keresztény értékek jegyében született és erősödött meg földrészünk. Számos európai közéleti személyiséget idézve tett hitet a "lelki Európa" megteremtése mellett, amelyben nem a pénz dominál, s amely a nemzeti kisebbségek problémáit is szívén viseli.
Felidézte, hogy a romániai rendszerváltás óta eltelt másfél évtizedben főleg a "posztkommunista pártok" uralkodtak (itt Tőkés elsősorban a Ion Iliescu és Adrian Nastase nevével fémjelzett Szociáldemokrata Pártra (PSD) utalt). Ennek tükrében bírálta a szerinte "identitásválságban" szenvedő RMDSZ-t, amely - mint kifejtette - az elmúlt esztendőkben opportunista, nem pedig értékelvű alapon kötötte politikai szövetségeit a román erőkkel. Tőkés a romániai magyar közösségen belüli ellentétekre utalva fontosnak nevezte, hogy megvalósuljon a nyugodt és őszinte párbeszéd kultúrája.
Markó Béla ez utóbbival egyetértett, mondanivalóját pedig az európai integráció jövőjére összpontosította. Kifejtette: a francia és a holland népszavazás egyik tanulsága, hogy nincsenek visszafordíthatatlan folyamatok. Ezért Románia EU-belépését igenis sürgetni kell, mert ez az erdélyi és a magyarországi magyarság viszonyát is javítani fogja. Elismerően szólt azokról a magyarországi politikusokról, akik az európai fórumokon sokat tettek a magyar kisebbség ügyéért. A vita egy későbbi szakaszában azonban bírálta a magyar kormányt, például amiatt, hogy - mint fogalmazott - a Szülőföld-program körül nagy volt a csinnadratta, de maga a program még sehol sincs.

Az előadó úgy vélte: a magyar közösségen belüli viták nem a "jók" és a "rosszak" között zajlanak, hanem inkább a konzervatív és ultrakonzervatív, illetve a középjobb és a radikális jobboldal erői között. "Kisebbségi létünkből adódóan mindannyian konzervatív politikusok vagyunk" - hangoztatta Markó olyan hagyományos értékek védelmét említve, mint a család, a nemzet és az autonómia. A későbbi vita során a politikus pontosított: szerinte ez a konzervativizmus nem maradiságot, hanem megmaradást jelent a magyarság számára, mindezt vegyíteni kell a modernizmus elemeivel is. Fontosnak nevezte az észak-erdélyi autópálya megépítését, amely szerinte az egész magyarság számára stratégiai kérdés, azon múlik például Székelyföld jövője. Ezt Tőkésnek arra a megállapítására felelte, amely szerint nem szabad összetéveszteni az autópályát az autonómiával.
Egy kérdésre válaszolva Markó kifejtette: ellenzi, hogy az erdélyi magyarság pártokra szakadjon. Ez ugyan a belső demokrácia csonkítása, de - fűzte hozzá - a parlamenti jelenlét csak egységes politikai szervezettel biztosítható.
Európa jövőjéről tartott előadást Schöpflin György fideszes európai parlamenti képviselő. Románia esélyeit latolgatva előrelátni vélte, hogy az ország ősszel valószínűleg rossz bizonyítványt kap Brüsszeltől, s emiatt elképzelhető, hogy sem 2007-ben, sem pedig egy évvel később nem léphet még be az EU-ba.
Martonyi János volt külügyminiszter arról beszélt, hogy az európai értékek három fő pilléren nyugszanak, mégpedig az antik kultúrán, a római jogon és erkölcsi normavilágon, valamint a kereszténységen. Martonyi szerint az autonómia teremtheti meg annak a lehetőségét, hogy a kisebbségi közösségekben is megvalósuljon a politikai pluralizmus.

MTI - fideszfrakcio.hu