A két politikus a megbeszélés után tájékoztatta erről a magyar és a román sajtó képviselőit. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy nemrég Budapesten már találkozott Markó Bélával, de most hosszabb megbeszélést folytattak egymással. Megállapodtak abban, hogy a két szervezet a jövőben rendszeresebb és kiszámíthatóbb kapcsolatot tart fenn egymással. Szeptember környékén Markó meghívására a Fidesz hivatalos delegációja érkezik Romániába - mondta Orbán.
A Fidesz elnöke elmondta, a székelyföldi fürdővárosban tartott találkozójukon tisztázták: mindkét fél érdekelt abban, hogy megtartsák eddigi kapcsolataik legfontosabb elvi alapját, nevezetesen azt, hogy nem Budapestről kell meghatározni, milyen legyen az erdélyi magyarság érdekét legjobban képviselő politika. Nemzetpolitikai kérdésekben azonban szükség van bizonyos közös elvi alapokra - fűzte hozzá Orbán, leszögezve: minden olyan szervezethez, amely a határon kívüli magyarság képviseletét látja el, ilyen elvi szempont szerint fog viszonyulni.
"Mi azokkal a szervezetekkel tudunk a legszorosabban együttműködni, amelyek az autonómia kérdését legfontosabb törekvésüknek tartják" - mondta.
Markó és Orbán a fejlesztési régiók témájáról is beszélt egymással. Orbán szerint senkinek sem érdeke olyan fejlesztési régiókat fenntartani a mai román államhatárokon belül, amelyekben az ottani magyarok nem találják meg a számításukat, amelyek nem teszik lehetővé érdekeik érvényesítését, s amelyek nem juttatják őket ennek megfelelő pénzeszközhöz, gazdasági erőforrásokhoz. Ezért a Fidesz támogatja az RMDSZ minden olyan törekvését, amely a romániai magyarok érdekeit sokkal jobban szolgáló regionális fejlesztési rendszer kialakítását szorgalmazza.
Az elmúlt időszakban elvi kérdéssé vált a kettős állampolgárság - mondta Orbán. "A magunk eszközeivel kívánjuk szolgálni ezt a nemzetegyesítő célt" - tette hozzá. Szerinte ilyen elvi kérdéssé vált Magyarország európai uniós tagságát követően, hogy Brüsszelben a Fidesz együttműködjék az RMDSZ ott lévő és egyre nagyobb számban megjelenő, most még csak megfigyelői státusban működő képviselőivel. "Az Európai Uniót használjuk fel olyan nemzetközi színtérként, ahol együtt jobban tudjuk képviselni a teljes Kárpát-medencei lakosság érdekeit" - fogalmazott.
Orbán szerint olyan időket élünk, amikor az autonómiát nem fogják egyszerűen csak kikiáltani. Nehéz és szívós küzdelem zajlik ezen a téren, egyre-másra jöhetnek létre az autonómia különböző elemei - tette hozzá, megemlítve, hogy elsőként már meg is jelent a színen a kulturális autonómia néhány felismerhető jellegzetessége, a mainál okosabban kijelölt fejlesztési régiók pedig megtölthetnék gazdasági tartalommal az autonómiát. E kérdésnek kétségtelenül van etnikai dimenziója - mondta Orbán, de hangsúlyozta, hogy ezt a témát nem szabad etnikai kérdésnek tekinteni. Arról van szó csupán, hogy a mainál okosabb rendszer alakuljon ki Romániában. Semmi értelme, hogy a három magyar többségű megyét olyan régióba tuszkolják bele, amelyhez semmi közük. A románoknak is be kell látniuk ezt, máskülönben nem fognak hozzáférni az európai uniós forrásokhoz - szögezte le a Fidesz elnöke.
Markó Béla úgy fogalmazott: a megbeszélésekből kiderült, hogy alapvető nemzetpolitikai kérdésekben egyetértettek. Ez jó alapja annak, hogy a következő időszakban egyre szorosabban együttműködjön a két szervezet - fűzte hozzá. Egy kérdésre válaszolva Markó elmondta: az RMDSZ céljának tekinti a különböző autonómiaformák megteremtését. A romániai magyarság egységének kérdése is felmerült az egyik újságírói kérdés kapcsán. Ezzel kapcsolatosan Markó megállapította: ebben a pillanatban az RMDSZ-nek nyitottan kell politizálnia, úgy, hogy mindenki beállhasson az általa képviselt közös ernyő alá.
MTI - fideszfrakcio.hu