fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarország jövője jövőre
2005. július 23., 15:05
Magyarország jövője nem a tízmilliós Magyarországban, hanem a 15 milliós nemzetben van - mondta Orbán Viktor a XVI. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort záró, Magyarország jövője jövőre címet viselő előadásában. Orbán Viktor a magyar gazdaság helyzetéről elmondta: annak állapota az egész térségre kihat, hiszen a magyarországi gazdaság az egész Kárpát-medence motorja lehetne, és ha az akadozik, akkor az a térségben mindenhol érezhető.

Közép-Európában kibontakozóban van egyfajta gazdasági verseny, és ebben nekünk is részt kell vállalni - mondta a Fidesz elnöke. - Románia komoly gazdasági versenytárs, de ugyanakkor együttműködési partner is: érdekünk, hogy a román gazdaság sikeres legyen, de ne azon az áron, hogy mi közben lesüllyedjünk - jelentette ki a volt miniszterelnök, hozzátéve: ha a magyar gazdaság jól működik, annak a Kárpát-medence minden szegletében napi szinten életszínvonalbeli következményei lennének.

December 5-én a kormány rárontott a nemzetre

Emlékeztetett Tőkés László tegnapi beszédéből arra a Széchenyi-idézetre, amely szerint a magyarok az elfogult és hűtlenné vált magyaroktól félnek a legjobban. Számos példáját láttuk ennek a huszadik században, mondta, amikor a magyar baloldal rárontott saját nemzetére, és tulajdonképpen nem volt ez másként december 5-én sem; ez is egyfajta kormányzati rárontás volt a nemzetre - vélekedett a volt miniszterelnök. Hozzátette azonban, hogy szükségünk lesz a nemzetileg elkötelezett baloldalra, ezért reményét fejezte ki, hogy a magyar baloldalnak sikerül nemzeti fordulatot végrehajtania; "a baloldal elég hajlékony ehhez", jegyezte meg. Szeretnénk, ha a nemzeti oldal kifejezés elvesztené mai jelentését, és egy történelmi attribútummá válna, amely a magyarországi politika egészét jellemezné - tette hozzá.

A jövő nemzetstratégiája

Orbán Viktor a leendő kormány nemzetstratégiájával kapcsolatban elmondta, az Európai Unión belül törekedni kell a kettős mérce kiküszöbölésére, és erőteljesebben kell képviselni az autonómiai törekvéseket. Másik fontos célként nevezte meg a Kárpát-medencében tapasztalható, a magyarokat etnikai alapon történő bántalmazások, kirekesztések, diszkrimináció elleni hatékony fellépést. - Ezekkel szemben védekeznünk kell, és az EU-ban is egy elfogadható kisebbségvédelmet kell kiharcolnunk - jelentette ki hozzátéve, hogy a MÁÉRT-ra igenis szükség van, sőt azt egyfajta összmagyar képviselet irányába is ki kellene tolni.

A kettős állampolgárság nem kerül le a napirendről

Orbán Vuktor emlékeztetett arra, hogy bizonytalanná vált az integráció, és ebben a politikai környezetben elképzelhető, hogy késik Románia EU-s csatlakozása. A Fidesz elnöke kijelentette, a kettős állampolgárság kérdése nem kerül le a napirendről akkor sem, ha Románia belép az Unióba, hiszen Erdélyen kívül olyan magyarokra is gondolni kell, akiknek egyelőre még nincs reményük arra, hogy uniós állampolgárok legyenek. Emlékeztetett arra, hogy Románia uniós csatlakozása nem jelenti automatikusan a schengeni övezethez való csatlakozást is, ebből következően a magyar útlevél sokáig mást jelent majd, mint a román. A magyar igazolványokhoz ezért továbbra is ragaszkodnunk kell, mert olyan jogokat ad, amelyeket a kettős állampolgárság nem fog adni, és ezek főleg azokat érintik, akik a szülőföldjükön kívánnak maradni.

Az előadás közben összegyűjtött kérdések többsége a kettős állampolgársággal volt kapcsolatos. Orbán Viktor az egyikre válaszolva elmondta, két módon oldható meg a kettős állampolgárság kérdése. Egyrészt, amennyiben a Fidesznek sikerül kétharmados többséghez jutnia jövőre, akkor megnyílik a kérdés megoldására a lehetőség. Másrészt - ennek van inkább realitása, mondta - akkor lehet megoldani a kérdést, ha olyan parlament alakul 2006-ban, amely képes túllépni azokon a megosztó vitákon, amelyek az elmúlt években jellemezték. Erre lát esélyt, hiszen, mint azt példaként felhozta, a státusztörvényt 96 százalékos támogatottsággal sikerült elfogadni, pedig ez csak egy feles törvény volt.
Orbán Viktor megjegyezte, a kettős állampolgárságot könnyebb lett volna az Európai Unióban végigvinni, mint a státusztörvényt, de mivel utóbbi plusz jogokat is ad a határon túli magyarok részére, a polgári kormány annak idején inkább ebben gondolkodott és nem kettős állampolgárságban.
Megjegyezte, információk vannak arról, hogy a magyar kormány titokban európai szakemberekkel készül egyeztetni a kettős állampolgárság uniós jogkövetelményeiről. Hozzátette azonban, hogy kívánatos lenne ebbe az egyeztetési folyamatba magukat a leginkább érintetteket, a határon túliakat is bevonni.

Nem mondhatjuk meg egy püspöknek, mit tegyen

Orbán Viktor azzal kapcsolatban, terveznek-e lépéseket tenni a Markó Béla-Tőkés László ellentét feloldására, elmondta, "mi nem mondhatjuk meg egy püspöknek, mit tegyen, így csak illetéktelenségünket tudjuk bejelenteni, és bízunk abban, hogy megoldják a problémát."

gondola.hu - fideszfrakcio.hu