A volt magyar miniszterelnök - aki a XVI. Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor idei rendezvényén vett részt -, szombat délután megbeszéléseket folytatott Tőkés László református püspökkel, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és Szász Jenővel, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnökével. E találkozó témája - mint a résztvevők a tárgyalások utáni sajtóértekezleten elmondták - az volt, hogy miként lehetne előmozdítani a párbeszédet a romániai magyarságot képviselő szervezetek között, közös asztalhoz ülni például a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel is (RMDSZ) az autonómia kérdésének megoldására.
Tőkés emlékeztetett arra, hogy jelen pillanatban az autonómiával kapcsolatban három törvénytervezet van forgalomban. Az első a Székelyföld területi autonómiájáról szóló, a parlament elé újból benyújtott tervezet, a második az EMNT által tavaly előterjesztett törvénycsomag, amelyet a román képviselőház már elvetett, a harmadik pedig az RMDSZ által kidolgozott kisebbségi törvénytervezet. A püspök ez utóbbit úgy minősítette, mint a román hatalommal kötött "paktum" szimbólumát, amely szerinte hamis alternatívát nyújt az első két tervezettel szemben, az autonómia ügyét pedig "felvizezi", súlytalanná teszi. Tőkés úgy véli, hogy ez a három tervezet lehetne a párbeszéd legfőbb tárgya. Azt kellene elérni - mondta -, hogy az RMDSZ is támogassa az első két tervezetet, a harmadikkal kapcsolatban pedig jussanak közös nevezőre egy olyan elképzelés kialakítása érdekében, amelyet az erdélyi magyar egyházak és más szervezetek is egyöntetűen elfogadnának. Az MTI kérdésére az előre hozott választások elmúlt hetekben felmerült lehetőségével kapcsolatban Tőkés László úgy vélekedett: mindez "isteni figyelmeztetés" volt az RMDSZ számára, hogy tanúsítson önmérsékletet. Tőkés szerint Markó Béla RMDSZ-elnök jobb belátásra jutott az összefogást illetően. A kényszerítő helyzet is közrejátszott ebben - mondta a püspök, aki szerint be kell látni: a politika forgandó.
Szász Jenő ebben az összefüggésben úgy vélte: az RMDSZ-nek csökkent az önbizalma, tart attól, hogy nem jut be a parlamentbe előre hozott választások esetén. Markó Béla ijedelmét Szász szerint az is bizonyítja, hogy az előző napon - sok év után előszőr - eljött a tusnádfürdői rendezvényre. Az MPSZ szerette volna az előre hozott választásokat - állapította meg Szász, aki szerint a "teljes parlamenti képviselet" szempontjából három esztendőt lehetett volna nyerni az erdélyi magyar "valódi" demokrácia megteremtése útján.
Orbán Viktor szerint a legutóbbi hetek romániai eseményei azzal a tanulsággal szolgálnak a magyar külpolitika számára, hogy ebben a régióban soha semmi sem biztos. Ezért a magyaroknak nem szabad későbbre halasztaniuk az adott pillanatban meglévő lehetőségeiket, legyen szó kettős állampolgárságról vagy autonómiáról - fejtette ki. "Amit ma megtehetsz, azt semmilyen okosnak látszó érveléssel ne halaszd holnapra!" - fogalmazott Orbán.
MTI - fideszfrakcio.hu