fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Titkos egyeztetés az érintettek nélkül
2005. július 27., 14:41
A határon túli magyarok számára adandó, állampolgári jogokkal nem bíró úti okmányok a témája annak a kétnapos budapesti konferenciának, amelyet a magyar kormány képviselői folytatnak uniós szakértőkkel. A határon túli magyarokat érintő kérdésben ezúttal is a határon túliak képviselői nélkül folytat eszmecserét a kormány, Duray Miklós meglehetősen szkeptikus a konferencia kimenetelét illetően, mint mondta, mára hitelét vesztette szemében a kormány nemzetpolitikája.

Szakmai, tudományos tanácskozást tartanak a hét végén Budapesten a határon túli magyaroknak adható útlevélről. A konferencián nyugat-európai országok, uniós intézmények szakemberei, független magyar szakértők, és a kormány néhány tagja vesz részt.
A találkozót eddig titokban tartották, ahogyan tegnap Orbán Viktor egyik nyilatkozatában mondta, "Brüsszelben az a hír járja, hogy a magyar kormány meghívott több komoly nemzetközi szaktekintélyt, akikkel titkos megbeszélést fognak folytatni Budapesten".
Orbán szerint az ilyen találkozók esetében a nyilvánosság többet segíthet, mind a meg nem nevezett okok miatti titoktartás, arról nem is beszélve, hogy a határon túli magyarságot érintő, ekkora volumenű tárgyalás előtt érdemes lett volna összehívni a Magyar Állandó Értekezletet (MÁÉRT).
Avarkeszi Dezső kormánymegbízott ezzel szemben cáfolta, hogy titkos tárgyalásról lenne szó. A kormánymegbízott lapunknak elmondta: két kérdéskört vizsgálnak majd meg. Egyrészt, hogy Európában van-e példa arra, hogy különböző jogokkal járó állampolgárság valósul meg, valamint azt, hogy állampolgárság nélkül adható-e útlevél, vagy más útiokmány. Vagyis olyan útiokmányt megalkotásáról tanácskoznak, amelynek a lényege, hogy állampolgárság nélkül is használható legyen. Az útlevélkérdés akut problémává válhat azon magyarok számára, akik például Szerbiában, vagy Ukrajnában élnek. Ezen országok - mivel nem tagjai az uniónak - ennek területére csak vízummal léphetnek be. Mivel Magyarország is hamarosan csatlakozik a Schengeni Egyezményhez, így az anyaországba is vízum kell majd a beutazásukhoz. Amennyiben megoldási javaslatok születnek e témákban a hétvégén, a kormány tervei szerint tárgyalásokat kezdeményez majd a határon túli magyar szervezetek szakértőivel.
"A magyarigazolvány úti okmányként nem szolgálhat", válaszolta a kormánymegbízott arra a kérdésre, mennyiben lenne más a tervezett okmány az évek óta igényelhető magyar igazolványtól. Elmondta azt is, amennyiben sikerül megoldást találniuk, akkor az igazolványt minden határon túli élő magyar igényelhetné, vagyis nem kívánnak különbséget tenni uniós tagországban, valamint azon kívül élő magyarok között, de "nyilván ez sokkal fontosabb lenne az Ukrajnában, Szerbiában élő magyarok számára, hiszen belátható időn belül ezen országok nem lesznek tagjai az Európai Uniónak."
"Nem egy magyar címerrel ellátott üres papírt akarunk adni, hanem egy valóban használható okmányt, e cél érdekében hívtuk össze a szakembereket" - jelentette ki Avarkeszi Dezső.
Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke már tudott a hétvégi eseményről, mint monda Tusnádfürdőn már emlegették, mint "titkos megbeszélést", csak most hozták nyilvánosságra. "Nehéz előzetesen nyilatkozni egy tervezetről, amiről még csak most fognak tanácskozni" - mondta a szlovákiai politikus, de hozzátette: kétségei vannak a szándék korrektségével kapcsolatban.
"Minden, a Gyurcsány-kormány által kezdeményezett javaslattal kapcsolatban szkeptikus vagyok. Nem hiszek az őszinteségében, mert már olyan sok galádságot követett el a nemzet ellen, és már teljesen hiteltelen a kormány nemzetpolitikája" - jelentette ki Duray Miklós. A hétvégi konferenciával, valamint annak tartalmával kapcsolatban a politikus azt mondta: "a problémára van megoldás, módosítani kell az állampolgársági törvényt és 1879-től vissza kell állítani az állampolgárság jogfolytonosságát."

Gál Kata - Hídlap