Közlemény
A nagy csinnadrattával beharangozott Szülőföld Alap létrehozása újabb szemfényvesztés, a kormány tartalom nélküli PR-akciója, amelyet még jobboldali elfogultsággal nem vádolható határon túli magyar politikusok is bírálnak, messze elégtelennek ítélnek.
Bár Gyurcsány Ferenc már januárban bejelentette az Alap létrehozását, fél évnek kellett eltelnie, hogy az első lépés megtörténjen a Tanács felállításával. Ha ilyen ütemben haladunk, pár év múlva talán az első kifizetés is megtörténik.
Amint az a törvény szövegéből is kiderül, az eredetileg egymilliárd forinttal induló Alapból a költségvetési megszorítások miatt 500 milliót rögtön vissza kellett utalni a Külügyminisztériumnak. Egyes értesülések szerint pedig mindössze 250 millió forint, tehát az eredeti összeg egynegyede áll majd a program rendelkezésére, mert a határon túli magyaroknak szánt pénzből máris részesültek egyes, a kormányhoz közel álló itthoni alapítványok és intézetek. Ha ez igaz, a kormány mindössze 250 millió forintból kívánja megoldani egy új szervezet felállítását és működtetését, miközben Gyurcsány Ferenc vissza nem térítendő segélyként kb. 120 millió forintnak megfelelő dollárt adományozott Vietnámnak. A kormány "elkötelezettségét" a határon túli magyarok ügye iránt jól mutatja, hogy egyes tervek szerint a költségvetési megszorítások miatt a Külügyminisztériumtól 5 milliárd forintot vonnak el, amely összegnek több mint felét, hárommilliárdot a Határon Túli Magyarok Hivatalán spórólnának meg.
Mindent elárul a Gyurcsány-kormány szándékainak komolyságáról az a tény, hogy a Szülőföld Alap Tanácsa élére Kiss Elemért tervezi kineveztetni, egy többszörös korrupciós botrányba belebukott minisztert, akinek a Magyar Sörgyártók Szövetségének elnökeként semmilyen kapcsolata nincs a határon túli ügyekkel.
Budapest, 2005. július 28.
Balla Mihály
országgyűlési képviselő