A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökét a Pozsonyban megjelenő Új Szó annak kapcsán kérdezte meg, hogy a párt korábban sérelmezte, amiért a külhoni magyarok képviselőit nem hívták meg a múlt hét végén Budapesten megtartott nemzetközi konferenciára, ahol szakértők vizsgálták a kettős állampolgárság intézményét érintő kérdéseket.
Budapest ismét a "rólunk, nélkülünk" elvet alkalmazta: azon gondolkodnak, hogy nézzen ki a kettős állampolgárság, vagy az azt helyettesítő intézmény, de az érintetteket nem hívják meg, noha ők tudják a legjobban, mire van szükségük. Ez rossz módszer - mondta a vezető szlovákiai magyar politikus, és emlékeztetett rá, hogy a meghívás nem először maradt el. Kifejtette: szerinte az a tisztességes, ha a külhoniakat kezdettől bevonják a folyamatba, "s még ha nem is veszik figyelembe a véleményüket, legalább meghallgatják őket".
A lap úgy fogalmaz, hogy Budapest valamilyen "újfajta magyarigazolvány" intézményében gondolkodik, de a konferencián körvonalazódott megoldásokról Bugár csak akkor hajlandó véleményt mondani, ha majd részleteiben is belelát, vajon az egyes javaslatok konkrétan mit is jelentenek.
Az Új Szó ezzel kapcsolatosan megkérdezte Avarkeszi Rezsőt, az illetékes magyar kormánymegbízottat, aki elmondta: "Fel sem merült, hogy a múlt hét végi nemzetközi szakértői konferenciára politikusokat is meghívjunk." Emlékeztetett rá, hogy ugyanígy jártak el tavasszal is: az akkor előterjesztett törvénycsomagról előbb szakértői megbeszéléseket folytattak, majd ezt követően ültek tárgyalóasztalhoz a határon túli magyar szervezetek képviselőivel.
Ez a megoldás olyan jól működött, hogy az Országgyűlés egyhangú szavazással tudta elfogadni az állampolgársági törvénycsomagot.
Avarkeszi jelezte: a tervezett különleges közjogi státusról legkésőbb szeptember elején tárgyalnak a külhoniakkal, hogy tisztázódjon, vajon ők ebből mit tudnak támogatni. Utána a kormány a magyarországi pártokkal egyeztet, s ha azok támogatására is számíthat, akkor elkezdődhet a törvényalkotás folyamata.
MTI - fideszfrakcio.hu