fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A nemzetpolitika fogalma
2005. augusztus 7., 16:41
Mi is az a nemzetpolitika? A Magyarország uniós tagságával és az euroatlanti integráció térségünkbeli előrehaladásával kialakult helyzetben az elmúlt másfél évtized eredményeire építő, ám az új kihívásoknak megfelelni tudó nemzetpolitika megfogalmazása és megvalósítása időszerű feladattá vált. A nemzetpolitikai célkitűzések megvalósításához egyaránt szükség van a magyar-magyar párbeszédre, a szomszédos államokkal való együttműködésre, az európai értékek megerősítésére és fejlesztésére.

A megújuló nemzetpolitikának a magyar nemzet európai perspektívában történő újraegyesítése, a határon túli magyarság szülőföldjén közösségként való megmaradásának és gyarapodásának elősegítése áll a középpontjában. Ennek érdekében elsődleges feladat a magyarság számára európai sikereket és versenyképességet kínáló politika megvalósítása.
A Gyurcsány-kormány által 2004 végén meghirdetett új nemzetpolitikai koncepcióban nem új elem, ami abban jó és a határon túli magyarok, valamint az ellenzék által is támogatható, ami pedig új benne, az nem jó. Új, de nem jó a nemzetpolgárság fogalma - már ha újnak tekinthetjük a státustörvény magyarigazolványához képest -, hiszen az a nemzetközi jog szerint semmiképpen sem értelmezhető. Új, de nem jó az útlevél ötlete az állampolgárság megadása nélkül, ugyanis ilyen forma szintén nincs a nemzetközi jogban. Kiindulópontnak, tárgyalási alapnak jó, megoldásnak nem. Új, de jónak nem mondható jellemvonása ennek a koncepciónak, hogy álságos, nem arról szól, ami a célja.
Gyurcsány Ferenc, Hiller István és az MSZP arról szeretné elterelni a figyelmet, hogy a határon túl élő magyarok számára a szülőföld elhagyása nélkül megadható magyar állampolgárság kérdésében szembekerült nem csupán az ellenzékkel, a határon túli magyar közösségeket képviselő összes szervezettel, hanem nagyon sok nemzetét szerető, határon túli barátokkal, rokonokkal kapcsolatot tartó baloldali érzelmű emberrel is. Olyanokkal, akik azt gondolják: ha a baloldal valóban óvni akarja az emberi méltóságot, a kisemberek érdekeit, akkor egyre inkább közelítenie kell a hagyományos, hogy ne mondjam, konzervatív értékekhez, az embereket összetartó, védő, számukra biztonságot nyújtó közösségekhez, a családhoz, a nemzethez. Erősíteni, nem pedig gyengítenie kell ezeket. Miként az őket védő államot is inkább erősíteni, valóban hatékonnyá kellene tennie, semmint egyre gyengítenie, eszköztelenítenie.
Ha mindezt belátná Gyurcsány Ferenc, könnyebben tudná megszerezni politikai törekvéseihez a társadalmi háttértámogatottságot, sőt ez a háttér nem protest, hanem pró érzelmen alapulhatna, ami már nemcsak a hatalom megszerzését, hanem megtartását is elősegíti. Ezt a lehetőséget - a valóságos "árokbetemetés" lehetőségét - puskázta el a hazai baloldali politikai elit tavaly decemberi állásfoglalásával, s ezért kényszerítette rá magát az egyetlen megmaradt útra: a politikai ellenfél lejáratására és a vele való rémisztgetésre.

Giró-Szász András, Heti Válasz

hetivalasz.hu - fideszfrakcio.hu