"Valamennyi egyházat meglátogattam, amelynek Magyarországon társadalmi befolyása van" - nyilatkozta Bozóki András. Az "egyházi utazása" sorát a történelmi egyházakkal (katolikus, református, evangélikus, izraelita) kezdő kultuszminiszter most a nem történelmi egyházaknál teszi tiszteletét.
Bozóki szerint kötelessége párbeszédet folytatni nemcsak a történelmi, hanem az újabb felekezetek vezetőivel is. A Hit Gyülekezete budapesti központjában tett látogatását szimbolikus jelentőségűnek nevezte, mivel - mint mondta - ő az első kulturális miniszter, aki ellátogatott oda. A tárcavezetőt Németh Sándor vezető lelkész és Hack Péter, a Szent Pál Akadémia igazgatótanácsának tagja, korábbi SZDSZ-es országgyűlési képviselő és ügyvivő fogadta.
A Hit Gyülekezete nem szekta?
A miniszter elmondta, hogy a Hit Gyülekezete 1979 óta létezik Magyarországon. Úgy fogalmazott, hogy kezdetben az előző rendszerrel szemben szerveződött meg, az 1990-es években látványos növekedésnek indult, és konkurenciát jelentett a hagyományos egyházak számára. Bozóki szerint ez okozhatott feszültséget, illetve az is, hogy a vallási közösség néhány képviselője aktívan részt vett a politikában. Ez az időszak azonban elmúlt, és a viszony konszolidálódott - vélte a tárcavezető. "Ma már senki sem gondolja, hogy ez szekta lenne. Saját televíziós műsora, magazinja, hetilapja, könyvkiadója van, illetve az országban számos iskolát és saját főiskolát működtet" - szögezte le a kultuszminiszter a Hit Gyülekezetéről. Bozóki azt állította, hogy a kulturális, oktatási és karitatív tevékenységet is végez.
A Hit Gyülekezetére és a többi egyházra is partnerként tekint a kormány - mondta Bozóki. Szerinte világszerte megfigyelhető az a tendencia, hogy új egyházak szerveződnek, amelyek nem a hierarchián, hanem az új tömegkommunikációs eszközökön keresztül szólítják meg híveiket.
Dúskálnak az állami támogatásban
A Hit Gyülekezetéhez kötődő vállalkozások egyébként több alkalommal is nagy összegeket nyertek el állami pályázatokon. Az informatikai tárcának az európai uniós információk terjesztésére kiírt pályázatán a vallási közösséghez kötődő Magyar ATV kapott pénzt az idén tavasszal, míg tavaly novemberben a foglalkoztatási tárcához tartozó Nemzeti Felnőttképzési Intézet (NFI) pályázatán jutott tízmilliós összeghez a csatorna.
Emlékezetes az is, hogy kormánydrukker, valamint a 2006-os parlamenti választásokra és a Hit Gyülekezete társadalmi növekedésére vonatkozó imatémák is szerepelnek azon a listán, amelynek példányait a nagykanizsai könyvtárban találták meg, ám a vallási közösség cáfolta az érintettséget.
Németh harca az iszlámmal
A Hit Gyülekezetének vezető lelkésze, Németh Sándor főszerkesztésében megjelenő, Hetek című lapban 2003 októberében iszlámellenes cikk jelent meg. A hetilap Mohamed prófétát közönséges terroristának állította be, az iszlámról pedig kifejtette: veszélye "a mai világban abból fakad, hogy a muzulmán hívők példát kovácsolnak Mohamed cselekedeteiből, és úgy idézik fel bűntetteit, mint olyan példákat, amelyeket kötelező követni, támaszkodva szent könyvükre, a Koránra, ami uszítja őket a gyűlöletre és a más vallások iránti intoleráns magatartásra". A cikk szerint Mohamed próféta "ravaszsága és praktikus rugalmassága lehetőséget adott arra, hogy a primitív beduin vallás elterjedjen a Föld minden táján", sikere pedig annak köszönhető, hogy híveit meg tudta győzni "olyan jelenségek kinyilatkoztatás-mivoltáról, amelyek normális körülmények között gúny és irónia tárgyát képeznék". A cikk Mohamedet terroristaként mutatja be: "A zsidóktól való félelme végkifejletben oda vezetett, hogy kegyetlenül lemészárolta, és véglegesen kiűzte őket az Arab-félszigetről."
Németh Sándor egy kazetta tanúsága szerint korábban kijelentette: "A terrorizmus hozzátartozik az arab vérhez. Egy arab először terrorista, és utána ember. Ez annyira hozzátartozik a lényéhez."
Hites teória: a mostani római katolicizmust Mussolini alapította
Németh a római katolikus egyházzal szemben is komoly fenntartásait fogalmazta meg. Egy ízben a katolikus egyházat Hitlerhez és Mussolinihez kötötte. Kijelentette: "A mostani római katolicizmust, minden túlzás nélkül ki lehet mondani, Mussolini alapította. Mussolini nélkül nem tudták volna ezt a római katolikus egyházat létrehozni. Ehhez kellett Mussolini. Ez történelmi tény. Másik dolog, hogy ezt a római katolicizmust a Mussolinivel kötött egyezmény után az Adolf Hitlerrel kötött egyezség erősítette meg."
Info Rádió - mno.hu - fideszfrakcio.hu