Az egykori jugoszláv állam kommunista vezetője, Joszip Broz Tito nyári rezidenciájaként szolgált Brioni-szigeteken tölti nyári szabadságát Gyurcsány Ferenc kormányfő és Lamperth Mónika belügyminiszter. Utóbbi a horvát belügyi tárca meghívására érkezett az Adriára, de lapértesülések szerint nem az eredetileg szálláshelyeként tervezett Kasten-villába, mert azt a miniszterelnök foglaltatta le magának.
Gyurcsány Ferenc magyar és Vlado Bucskovszki macedón miniszterelnök egyaránt a horvát tengerparton, a Brioni-szigeteken töltik nyaralásukat - számolt be róla a Glas Istre (Isztria Hangja) című horvát napilap. A cikk szerint az államférfiak nem hivatalos úton tartózkodnak a szigeteken, méghozzá állami tulajdonú villákban. Egyébként a hágai törvényszék néhány hónappal ezelőtt vádat emelt Vlado Bucskovszki macedón kormányfő ellen. A politikust a boszniai háború idején elkövetett háborús bűnökkel vádolják, sajtóértesülések szerint már elküldték Bucskovszki bűnlajstromát Szkopjéba.
A Glas Istre szerzője felteszi a kérdést: helyes-e, hogy külföldi politikusok magánlátogatásuk során állami létesítményekben szállnak meg, azonban - mint a cikk fogalmaz - az általuk megkeresett állami tisztségviselők közül erre senki sem volt hajlandó választ adni. A horvát újság által közzétett adatok szerint a Brioni-szigetek négycsillagos villáiban egy éjszaka ára tízezer horvát kunát (több mint háromszázharmincezer forintot) taksál reggelivel.
A belügyminiszter végül a Brioni-szigeteken található Kasten-villa mellett döntött. Horvátországi lapértesülések szerint azonban Gyurcsány Ferenc is ezt a nyaralót szemelte ki magának, és a zágrábi magyar nagykövetség segítségével sikerült elérnie, hogy Lamperth helyett végül ő töltse ott nyári szabadságát.
A legolvasottabb horvát napilap, a Jutarnji List korábbi közlése szerint a horvát belügyminisztérium először Lamperth Mónikát hívta meg horvátországi nyaralásra.
A zágrábi magyar nagykövetség a Magyar Nemzet megkeresésére megerősítette a hírt, miszerint Lamperth Mónika a volt horvát belügyminiszter meghívására érkezett magánúton az Adria partjára. A horvátországi magyar külképviselet mindemellett arról tájékoztatta a lapot, hogy - magánjellegű utakról lévén szó - mindössze a látogatások technikai lebonyolításában vállaltak szerepet, így az állítólagos szálláscseréről nincs tudomásuk.
A Magyar Nemzet kérdésére Zlatko Mehun, a horvát belügyminisztérium szóvivője is megerősítette, hogy a magyar miniszterelnök és a belügyminiszter egy időben nyaral Horvátországban. Mivel Gyurcsány Ferencnek a Kasten-villában adtak szállást, Lamperth Mónikát a belügyminisztérium üdülőközpontjába, a közelben lévő Valbandol egyik nyaralójába helyezték, ahol egyébként rendszeresen töltik szünidejüket a Horvátországgal szoros kapcsolatban álló országok, így Ausztria és Németország belügyi és rendőrségi vezetői. A szóvivő nem mulasztotta el, hogy mondandójához hozzáfűzze: "Nagyon reméljük, hogy az önök belügyminisztere jól fogja érezni magát nálunk."
Benkő István, a Belügyminisztérium szóvivője a lapnak kérdésre elmondta: a belügyminiszter az eredetileg tervezett helyszínen és időpontban tölti szabadságát. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök László Boglár kormányszóvivőn keresztül a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: valóban a Brioni-szigeteken tartózkodik, de nem a Tito-villában. Nem meghívásra érkezett, szerinte a sziget mindenki számára hozzáférhető, sok magyar által látogatott hely. Egy 15 tagú baráti társasággal, családtagokkal, gyerekekkel nyaral. Az utat, a szállást, a kinttartózkodást saját maga fizeti - fejtette ki László Boglár.
A Brioni-szigetek Pulától nyugatra fekszenek; római kori, valamint bizánci emlékekben és természeti kincsekben egyaránt gazdagok. A szigetcsoporton a második világháború után Joszip Broz Tito alakította ki magánrezidenciáját, s ettől kezdve csak magas rangú állami vendégek látogathattak ide. Tito halála után három évvel, 1983-ban nemzeti parkká nyilvánították a szigeteket, és 1985-ben nyitották meg újra a nagyközönség előtt.
Brioni emlék 1956-ból
Brionon lévő luxusnyaralójában fogadta 1956. november 2-3-án éjszaka Tito jugoszláv vezető Nyikita Hruscsov szovjet pártfőtitkárt. A szovjet vezetők ekkor már megszerezték a cseh, a román, a lengyel kommunista párt beleegyezését abba, hogy a szovjet csapatok megindítsák a második intervenciót a magyar forradalom és szabadságharc ellen. Azon az éjszakán nagyon rossz volt az idő, Hruscsov és kísérete mégis vállalta, hogy repülőjük leszáll a szigeten. A szovjet pártfőtitkár és Veljko Micunovic (ekkor moszkvai jugoszláv nagykövet) feljegyzései szerint Tito különösebb rábeszélés nélkül beleegyezett az intervencióba, mivel - az ő véleménye szerint is - a magyarországi események ellenforradalmi jelleget öltöttek. A jugoszlávok Kádár Jánost javasolták a Nagy Imre törvényes kormánya helyébe lépő adminisztráció élére a Hruscsov által előterjesztett Münnich Ferenc helyett, amit a szovjetek végül elfogadtak. Nagy Imrét kivégezték, Kádár János jobbkeze pedig az az Apró Antal lett, akinek unokáját, Dobrev Klárát Gyurcsány Ferenc feleségül vette.
Forrás: Magyar Nemzet, 2005. augusztus 12.
fideszfrakcio.hu
Cikk: | A hülyeség, ha fájna - 2005. augusztus 12. |