Államiságunk ezeréves jelképének művészi másolatát az ipolybalogi Árpád-kori templom tornyában helyezték el abból az alkalomból, hogy 701 éve - a Károly Róbert és Vencel cseh király viszályának idején - egy napot töltött a Szent Korona a szlovákiai településen.
Az ünnepi szentmisén Paskai László emlékeztetett arra, hogy az isteni gondviselés Szent István személyében olyan uralkodót adott a magyar nemzetnek, aki képes volt megtartani az Európában független, önálló Magyarországot.
Csáky Pál, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese, Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke és Gémesi Ferenc, a külügyminisztérium helyettes politikai államtitkára is részt vett az ünnepi szentmisén.
A korona másolatának elhelyezése alkalmából rendezett ünnepség keretében Csáky Pál feltette a kérdést: Miért kell fejet hajtani Szlovákiában a Szent Korona előtt? A hetvenes években csúnyán néztek azokra, akik vállalni merték magyarságukat, Ipolybalog mégis vállalta az Árpád-kori templom felújítását - hangsúlyozta a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese. A község koronatisztetelete több évszázadra nyúlik vissza, a templom tornyát mostanáig is a magyar korona díszítette, ám végre megérkezett Magyarországról a nemzeti ereklye hiteles másolata - jelentette ki.
Az itteni magyarság az 1968-as megszállás ellenére is elutasította a hamis prófétákat, és a szívével gondolkodott, megtartotta nemzeti hagyományait - mondta Csáky.
Gémesi Ferenc kijelentette: akkor voltunk itt a Kárpát-medencében sikeresek, ha jól együtt tudtunk működni ebben a térségben. A korona nemcsak királyi ékszer, hanem történelmi létünk, függetlenségünk szimbóluma is. A helyettes államtitkár hangsúlyozta Szent István szerepét a magyarság, a Kárpát-medencei népek beilleszkedésében az európai népek közösségébe.
Az ünnepség végén felolvasták Mádl Ferenc levelét. A volt köztársasági elnök kiemelte a Szent Korona szakrális szerepét és egyedülálló szimbolikáját Európában. Levelében kifejezte azt a kívánságát, hogy a határon túl élő magyarok továbbra őrizzék meg magyarságukat.
Németh Zsolt arról szólt, hogy "a nemzeti összefogás kényszere naponta dörömböl az ajtónkon." Kiemelte: a Szent Korona a haladó szlovák történészek szerint is közös államiságunk és közös államunk szimbóluma. A Szent István-i állam mindkét nép érdekét szolgálta. A jelenben arra kell gondolni, hogy a magyarság és a szlovákság által közösen lakott régiók felvirágzása, sikere megvalósulhasson az Európai Unió keretein belül - jelentette ki a magyar Parlament külügyi bizottságának elnöke.
MTI - fideszfrakcio.hu