A Reggel című újságban olvashattunk arról, közbeszerzési eljárás nélkül költöttek el több tízmillió forintot az idei útfelújítások PR-jára. A városháza illetékes ügyosztálya előírta ezen illetékes kivitelező cégeknek, hogy mely PR cégek közül válasszanak. Wintermantel Zsolt szerint kérdés, hogy milyen felhatalmazás, jogosítvány alapján, és miért egyeztetés nélkül szabja meg a városháza, hogy a kivitelező cégek kik közül választhatnak. Az egyik szerződő cég a Privy Council, amely céggel 10 millió forintos szerződést kötött az egyik útfelújító cég. A Cégtár adatai szerint ennek cégnek az egyik tulajdonosa, ügyvezető igazgatója Szabados Krisztián. Szabados Krisztián 1997-98 között az SZDSZ elnöki kabinetben dolgozott, 1998-99-ben pedig az SZDSZ sajtófőnöke, 2000 és 2001 között a Sawyer & Miller Group, on-line üzletág igazgatója volt. A másik aktuálisan érintett cég a Sawyer & Miller Group, amelynek vezetője Nyáry Krisztián volt, aki most a városháza kommunikációs igazgatója. (előtte Bruck Gábor irányította a céget, aki 1994-ben, 1998-ban Demszky Gábor kampányfőnöke volt) Sawyer & Miller Group többszázmillió forintos megbízást kapott eddig a Fővárosi Önkormányzattól, illetve a főváros cégeitől.
Az Állami Számvevőszék már korábban kritizált
1998-tól 2003 végéig a 4-es metró PR- és kommunikációs feladataira 87 millió forintot kapott a Sawyer & Miller Group. A céget közbeszerzésen választotta ki a BKV. A 4-es metró PR-jára további háromszázmillió forintot szánnak, a pályázó cégek között a Sawyer & Miller Group is szerepel. Látható, hogy a főváros és cégei jelentős közpénzeket fordítanak különböző tájékoztatási feladatokra. "Ezen nyertes cégek között sorra találhatunk olyanokat, amelynek vezetői, vagy tulajdonosai fontos pozíciókat töltenek be az SZDSZ kampányában, Demszky Gábor kampányában, az SZDSZ sajtómunkájában" - hívta fel a figyelmet Wintermantel Zsolt. Az Állami Számvevőszék már 1995-ben kritizálta a főváros és a Sawyer & Miller Group szerződéseit. Kifogásolták, hogy 1995-ben Sawyer & Miller Group-al kötött 16,2, valamint 18,7 millió forintról szóló szerződéseken nem volt ellenjegyzés. Továbbá megállapítják, hogy a szerződés teljesítéséül bemutatott dokumentumok értéke nem áll arányban a kifizetett összeggel. "Nem elég, hogy gyanús összefonódás látszik különböző személyek, az SZDSZ munkájában, kampányában résztvevő cégek között, még ráadásul kifogásolható módon is kötettek ezek a szerződések" - tette hozzá. A politikus megjegyezte, hogy a főváros PR pályázataiban lassan követelmény lesz az, hogy valaki részt vegyen az SZDSZ vagy Demszky Gábor kampányában.
Hozzák nyilvánosságra a szerződéseket
A Fidesz-MKDSZ frakció arra kéri a főváros vezetését, hogy hozza nyilvánosságra valamennyi ilyen típusú PR szerződését, amelyet a főváros, vagy a cégeik kötöttek. A Fidesz továbbra is etikátlannak tartja, hogy az SZDSZ-es vezetésű Fővárosi Önkormányzat olyan PR cégekkel köt szerződést, amelyek volt, vagy jelenlegi kampány főnökök tulajdonában voltak, vagy jelenleg is tulajdonában vannak. Másrészről kifogásolható, hogy közbeszerzési pályáztatás kikerülésével, kijátszásával kötnek meg szerződéseket.
Kép és szöveg: T.Z. - Fidesz Webszerkesztőség
fideszfrakcio.hu