A testület szerint hibáztak a cseh bíróságok, amikor Hugo Mikulás Salma örököseitől megtagadták egykori vagyonuk visszaadását arra hivatkozva, hogy a vagyon elkobzása a II. világháború után jogszerűen, a Benes-dekrétumok alapján történt, mivel Salma báró a nácikkal való együttműködés miatt annak idején elveszítette csehszlovák állampolgárságát, s így az ország ellenségének minősült. Az alkotmánybíróság szerint írásos bizonyíték van arról, hogy Salma báró 1946 márciusában hivatalos iratot kapott állampolgárságáról, ezért birtokainak elkobzása törvénytelen volt, s azokat örököseinek - ha kérik - vissza kell szolgáltatni. - A cseh belügyminisztérium és a legfelsőbb bíróság 2003 novemberében hozott döntései ezzel érvényüket vesztették, s a Salma család örökösei érvényesíthetik vagyoni restitúciós igényeiket - mondta a döntés után Frantisek Duchon alkotmánybíró.
Salma báró két leánya és fia a kilencvenes évek végén már visszakapott egy 600 hektárnyi erdőt Dél-Morvaországban, de a bíróság döntését az állami erdőtársaság megtámadta, mert jogsértőnek tartotta. Felsőbb bírósági testületek ugyan már nem másították meg a döntést, de a család további restitúciós kéréseit elutasították azzal az indokkal, hogy Hugo Salma a háború alatt németnek vallotta magát, s így elveszítette csehszlovák állampolgárságát. A Benes-dekrétumok alapján elkobzott javak pedig érinthetetlenek. Az alkotmánybíróság szerint azonban a korábbi bírósági döntéseknél nem vették figyelembe az 1946 márciusában kiadott, Salma csehszlovák állampolgárságát bizonyító iratot, s ezért a korábbi döntések mind érvénytelenek.
Hugo Mikulás Salma (1893-1946) a háború alatt már súlyos beteg volt, s a történészek szerint hivatalosan valóban német nemzetiségűnek vallotta magát: állítólag legalább három náci szervezetnek volt tagja, míg gyermekei a Hitlerjugendben tevékenykedtek. Mindezek ellenére bizonyíthatóan ellenállókat bújtatott birtokán és anyagilag segítette a náci rendszer üldözöttjeit. Salma ügyét a háború után az akkori csehszlovák hatóságok nem zárták le, mert a báró időközben elhunyt. A családnak mintegy 8000 hektár erdeje és szántóföldje, valamint két kastélya és néhány kisebb ingatlana volt Dél-Morvaországban. Az alkotmánybíróság csütörtöki döntésével megnyitotta az örökösök előtt az utat, hogy a több milliárd koronát érő vagyont visszakaphassák.
MTI - fideszfrakcio.hu