fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A szocialista politikusok önmagukat védik és az ügyészséget támadják
2005. augusztus 26., 10:53
Budai Gyula ügyvéd a Kulcsár-ügy egyik terheltjét képviseli. Védőként jól ismeri a nyomozati anyagot, a jegyzőkönyveket, és részt vett kihallgatásokon. A Reform a Kulcsár Attila kihallgatásáról készített videofelvétel nyilvánosságra kerülése kapcsán a nyomozás szakszerűségéről és a háttérben húzódó összefüggésekről kérdezte.

Az ön véleménye szerint Kulcsár kihallgatása során betartották a szabályokat?

Igen, az eljárásjogi szabályokat minden alkalommal betartották. Egyébként ez a média által kiragadott kihallgatás csupán egy volt a sok közül. Ezen az egy napon engedélyezte Kulcsár, hogy az írásos jegyzőkönyv mellett videofelvétel is készüljön. De majdnem minden nap meghallgatta őt az ügyészség. A jegyzőkönyv szerint minden alkalommal figyelmeztették, hogy milyen jogai vannak a gyanúsítottnak, és arra is emlékeztették, hogy nem köteles vallomást tenni. Vagyis minden olyan eljárásjogi figyelmeztetés megtörtént, amelyet a vitát elindító tévéműsorban megszólaló urak hiányoltak. Hadd jegyezzem meg zárójelben, hogy az egyik nyilatkozó nyugállományban lévő tábornokként a belügyminiszter tanácsadója, a másik elméleti szakember, egyetemi tanszékvezető. Úgy vélem, nem vettek részt sok kihallgatáson. Többek közt azt kifogásolták, hogy Kulcsár "bratyizik" az ügyészséggel, illetve, hogy a védő több alkalommal nyilatkozik a gyanúsított helyett. Na most ez egy 2003 júliusában született vallomást rögzítő 2 óra 40 perces felvétel. Ebből egy-egy percet kiragadni, és erről Kulcsár több mint 200 kihallgatására vonatkozó következtetéseket levonni szerintem óriási szakmai hiba. Annál is inkább, hogy Kulcsár aláírta a jegyzőkönyvet, ezzel elismerte, hogy annak tartalma megegyezik az általa elmondottakkal.

Az egyik legfőbb kifogás nem is tartalmi volt, hanem a kihallgatás baráti légköre. Ez sem szokatlan?

A büntető eljárások lehetővé teszik, hogy az ügyvéd a kihallgatás során segítse ügyfelét. Továbbá megengedett, hogy a gyanúsított előre megírja vallomását, és azt a hatóságoknak átadja. Még a bírósági tárgyaláson is megengedett, hogy a vádlott védőjével a tárgyalás rendjének zavarása nélkül értekezzen. Egy olyan ügyben, amikor a vádlott úgy dönt, hogy föltárja az ügy lényegét és együttműködik a hatósággal, miért ne lehetne kevésbé szigorú a légkör?! A televízióban nyilatkozó Kacziba úrral ellentétben én úgy vélem, meghaladtuk már a Rákosi-rendszer módszereit, manapság nem úgy érünk el eredményt az együttműködő gyanúsítottal szemben, ha odabilincseljük a székhez.

Tehát Kulcsár együttműködik? Vajon miért?

Rájött, hogy magára hagyták azok, akik érintettek az ügyben: a jelenlegi kormány egy része és az MSZP-politikusok nagy része. Kulcsár Attila vallomásában többek között Puch, Baja, Kodela, Tóth András, Csillag, László Csaba neve mind szerepel. Kulcsár Attila szeretné ezt az ügyet minél jobban megúszni. Ehhez pedig együtt kell működnie a hatósággal. A büntetőeljárási jog lehetővé teszi a tényeket feltáró, önmagára terhelő vallomást tevő gyanúsított és vádlott büntetésének korlátlan enyhítését. Kulcsár Attila nemcsak másokat terhel, hanem önmagát is. De miért is kellene egyedül elvinnie az egész balhét?!

Védőként hogyan értékeli a média hozzáállását a K&H ügyhöz?

A Kulcsár-ügy lényege, hogy a jelenlegi kormány tagjai, illetve MSZP-politikusok közül kik érintettek benne. Ezt a baloldali média megpróbálta agyonhallgatni, de a demokrácia és a sajtószabadság természeténél fogva nem tudta. Az érintettek védelmében ezért most megpróbálja az egész eljárást hitelteleníteni. Némelyek egyenesen azt sugallják, hogy Kulcsár beleilleszkedett az ügyészség által gyártott koncepcióba, és ezért elfogadhatatlanul oldott viszony alakult ki az ügyészség és a gyanúsított között. A baloldali médiának sikerült felfújnia az ügyet, és már ott tartunk, hogy az MSZP közjogi munkacsoport-vezetője - aki valószínűleg életében még büntetőeljárás környékén sem volt - kérdéseket fogalmaz meg a legfőbb ügyész felé. De egy dolgot ne felejtsünk el, amiről eddig szó sem esett: a Kulcsár-vallomás csak egy a bizonyítékok közül. A szakértői vélemények, a lefoglalt okiratok, szerződések, átutalási megbízások, a többi gyanúsított kihallgatásain elhangzottak egyértelműen alátámasztják Kulcsár Attila vallomását. Ezek után minden bizonyítékra azt fogják mondani, hogy az ügyészség kreálta? Az ügyészség 1998-ra visszamenőleg kreált egy szerződést vagy egy átutalási bizonylatot?

Mi az, amiről ön szerint többet kellene beszélni?

Például az, hogy ki segítette Kulcsár távozását az országból. Kulcsár elmondása szerint Molnár Csaba. Ki az a Molnár Csaba? Ő vezette a nyomozást a Kulcsár-ügyben. A jegyzőkönyv szerint elmondja továbbá, hogy rendszeresen tartotta a kapcsolatot Jegesyvel és Kodelával, amikor Bécsben volt. Sőt, mielőtt elhagyta volna az országot, találkozott Tóth András titokvédelmi államtitkárral.

Ön szerint a főügyészbe és az ügyészségbe vetett bizalom gyengítése is cél lehet?

Nem tudom, a főügyészt miért kell gyengíteni. Ő teljesen semleges ebben az ügyben. De az utóbbi hetek eseményei után már értem, miért mondta Kulcsár, hogy a rendőrségen még a nevét sem hajlandó aláírni, csak az ügyészség előtt tesz vallomást.

A jegyzőkönyvek tanúsága szerint meddig vezetnek a Kulcsár-ügy szálai?

Értelmezésem szerint a jelenlegi miniszterelnökig.

Erre csak a lehallgatási jegyzőkönyvben szereplő Gyurcsányi névből lehet következtetni?

Bizonyíték a "Gyurcsányi", bizonyíték Jagelloviczné kihallgatása, ahol az hangzik el, hogy Gyurcsány irányította hozzá Kulcsár Attilát. Adódik a kérdés: Kulcsár Attila hogyan jutott el Gyurcsány Ferenchez? A nyomozati iratok között szerepel egy Kulcsár által készített cselekvési terv, amelyben konkrétan tesz utalást arra, hogy Gyurcsány Ferencnek mi volt a szerepe a K&H ügyben.

Az ön feltételezése szerint mi volt a célja ennek a sikkasztássorozatnak?

A Pannonplast részvények felvásárlása során bennfentes kereskedelmet kívántak megvalósítani.

Arra van-e valami utalás, hogy a pénznek milyen sorsot szántak?

Kulcsár Attila jegyzőkönyvére tudok hivatkozni, melyben elmondja, Baja Ferenc mennyi pénzt kapott, vagy idősebb Gaál mennyi pénzt kapott a kampányra. Kulcsár Attila vallomása szerint az MSZP 2002-es kampányába jelentős összeg áramlott a K&H-nál elsikkasztott pénzből. Kulcsár Attila vallomását én e tekintetben is hitelesnek tartom. Azzal, hogy az ügyészséget támadják, azt akarják elhitetni az emberekkel, hogy Kulcsár és vele együtt az ügyészség szavahihetetlen. Ennek pont a fordítottja igaz: Kulcsár együttműködik az ügyészséggel, és ez veszélybe sodorhatja az érintett politikusok szavahihetőségét és hatalmát.

forrás: Reform; V. Zs.

fideszfrakcio.hu