fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Összehasonlító elemzés: szocialista kormányzás a sajtó tükrében - 4. megszorítások
2005. szeptember 2., 19:46
Míg az előző kormány alatt a "megszorítás" szó kiszorult a használatból, 2003 végétől egyre gyakoribbá, majd állandóvá és jellemzővé vált. 2003 augusztusában a kancelláriaminiszter úgy fogalmazott, hogy a megszorítás mellett lesz lazítás is. A kormány 2003. decemberében 35 milliárd forintot zárolt, s további 120 milliárd forint kiadáscsökkentést rendelt el. 2004 márciusban a pénzügyi tárca 122 milliárd forinttal csökkentette az általános forgalmi adóból várható bevételi előirányzatot. Áprilisban újabb, 14 milliárdos megtakarítást írt elő. Az alábbiakban a rossz tervezés és a megszorítások története olvasható dióhéjban.

Bár májusban Medgyessy Péter azt állította, hogy semmifajta ok nincs arra, hogy a kormány további megszorító intézkedést tegyen, júliusban befagyasztotta a tárcáknál a korábbi évek elmaradt kifizetései miatt megmaradt pénzösszegeket. 2004 augusztusában már az volt a kérdés, hogy maradt-e legalább 70 milliárd forintnyi mozgástere a kormánynak - kipréselhető-e a januári 185 milliárdos megszorítás és a nyári 106 milliárd forintos zárolás után még ennyi a tárcákból?
2005 áprilisában a Népszabadság megjósolta: Veres János persze minden bizonnyal kitűnő pénzügyminiszter lesz - (...) Nem lesz baj a nyilatkozatokkal: rutinként működik majd a "nem kell megszorítás, de tartjuk a pénzügyi egyensúlyt, ha kell" sablonszöveg is. Ugyanakkor a miniszterjelölt hangsúlyozta: hogy tartható a 2005-re tervezett államháztartási hiány és egyelőre nem lát okot megszorító intézkedésekre. Ezzel szemben júliusban kiderült: Újabb 55 milliárd forintos költségvetési megszorítás szükséges ahhoz, hogy tartható legyen az államháztartás 2005 évre előirányzott hiánya s a bevételkiesésnek szinte szükségszerű velejárója lesz olyan költségvetési megszorítás, amely igazságtalanul azoktól vesz el többet, például oktatásban, egészségügyben, szociális ellátásban.
A 2006-os költségvetés fő célja lesz az állami takarékosság: meglehetősen nagyot kell faragni a tárcák keretein, de - állítólag - még az önkormányzati juttatásokhoz is "hozzá kell nyúlni". Ebből annyi biztosan következik, hogy a nem uniós pályázatokra elkülönített összegekre, vagyis a maga által elosztható pénzekre egyetlen miniszter se számíthat. Ezenfelül csökkennie kell a létszámnak is.

1. 2003 augusztusban Kiss Péter kancelláriaminiszter a Népszabadságnak elmondta:
"A Megszorítás mellett lazítás is lesz"
(NOL 2003 augusztus.1).

2) 2004-re vonatkozóan:
"Összesen öt számot közölt Draskovics Tibor pénzügyminiszter tegnap a kormányülés után a költségvetési megszorításokat ismertetve, ám ezek egyikéből sem derült ki, valójában miből és hogyan takarítják meg a szükséges összeget. Draskovics elmondta, hogy 185 milliárd forintról van szó és hozzátette: az összeg nagy része inkább kiadások elhalasztását jelenti, mint valódi spórolást. A megkurtított tételek között csak "viszonylag kisebb arányban" szerepelnek intézményi igazgatási kiadások, a legnagyobb részt az erre az évre tervezett beruházások elhalasztása, vagy átütemezése hozza. Vagyis egyelőre nem az államapparátus leépítéséről, a bürokrácia csökkentéséről van szó"
(NOL, 2004. február 26)

"A kormány nem készít elő újabb megszorító csomagot - mondta Medgyessy Péter miniszterelnök szerda reggel az MTV Napkelte című műsorában.
A gazdaság folyamatai "normálisak, jók, a gazdasági növekedés kielégítő, a gazdasági egyensúly (...) az első négy hónapban jó eredményt hozott" - mondta a kormányfő. Hozzátette: a beruházási kedv és az exportteljesítmény nagy, s bár az import egy kicsit fékeződött, semmifajta ok nincs arra, hogy a kormány további megszorító intézkedést tegyen."
(NOL, 2004. május 19)

"A pénzügyminiszter többször ígéretet tett arra: amennyiben kell, a kormány megteszi a szükséges lépéseket a hiánycél elérésére. Ez azt jelenti: ha úgy látják, túlfut a hiány, újabb zárolásokkal élnek. Ám kérdés az, maradt-e legalább 70 milliárd forintnyi mozgástere a kormánynak - kipréselhető-e a januári 185 milliárdos megszorítás és a nyári 106 milliárd forintos zárolás után még ennyi a tárcákból?"
(Népszabadság, 2004. augusztus 31)

"A tervezés a törvény elfogadásakor megbukott: a kormány már 2003 decemberében 35 milliárd forintot zárolt, s további 120 milliárd forint kiadáscsökkentést rendelt el. Márciusban a pénzügyi tárca 122 milliárd forinttal csökkentette az általános forgalmi adóból várható bevételi előirányzatot. Majd áprilisban újabb 14 milliárdos megtakarítást írt elő, júliusban pedig gyakorlatilag befagyasztotta a tárcáknál a korábbi évek elmaradt kifizetései miatt megmaradt pénzösszegeket.
(Népszabadság, 2005. szeptember 2)

3) 2005-re vonatkozóan:
"Veres János persze minden bizonnyal kitűnő pénzügyminiszter lesz - miniszterelnöki kabinetfőnökből mostanában gyakorlat egészen jól elfogadott pénzügyi vezetőt kreálni (lásd: Draskovics kinevezését, vagy Katona Tamás politikai államtitkárságát). Nem lesz baj a nyilatkozatokkal: rutinként működik majd a "nem kell megszorítás, de tartjuk a pénzügyi egyensúlyt, ha kell" sablonszöveg is. (Utóbbi fordítása: ha nagyon ránk szólnak a magas hiány miatt, teszünk valamit, de ha nem muszáj, akkor nem.)"
(Népszabadság, 2005. április 19)

"A miniszterjelölt jelenlegi ismeretei alapján nem gondolja, hogy pótköltségvetést kellene idén készíteni. Ismételten leszögezte, hogy tartható az idei államháztartási hiány. Egyelőre nem lát okot megszorító intézkedésekre. Ha ezekre mégis szükség lenne, szeretné, ha az ellenzék támogatásával szakmai vita folyna a szükséges lépésekről."
(Népszabadság, 2005. április 22)

"Noha az adócsökkentési javaslatok tételesen bemutatják, hogy a változtatások nyomán mennyi pénz marad a lakosság zsebében, ezek a számok eltakarják az átlag mögött megbúvó különbségeket. Nem kerülhetjük meg a kérdést, hogy miből fedezi a kormány a bevételkiesést. E folyamatnak szinte szükségszerű velejárója lesz olyan költségvetési megszorítás, amely igazságtalanul azoktól vesz el többet, például oktatásban, egészségügyben, szociális ellátásban, akik amúgy sem voltak haszonélvezői és kedvezményezettjei az adócsökkentésnek."
(Népszabadság, 2005. július 12)


"Újabb 55 milliárd forintos költségvetési megszorítás szükséges ahhoz, hogy tartható legyen az államháztartás idei évre előirányzott hiánya. Tovább csökkentette ugyanis a Pénzügyminisztérium (PM) az idei áfabevételi tervét.
Májusban 61, júniusban 45, most pedig további 46 milliárd forintot faragott le az éves prognózisból. Az eredetileg várt 2048 milliárd forintról tehát 1896 milliárdra csökkent a forgalmi adóból tervezett bevétel - közölte tegnapi tájékoztatóján Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára."
(Népszabadság, 2005. július 15)


4) 2006-ra vonatkozóan:
"a 2006-os költségvetés fő célja lesz az állami takarékosság: ahhoz, hogy az adócsomag 200 milliárdos bevételkiesését behozzák, meglehetősen nagyot kell faragni a tárcák keretein, de - állítólag - még az önkormányzati juttatásokhoz is "hozzá kell nyúlni". Míg utóbbi esetben ez jobbára az idei kiadási szint fenntartását jelentheti (vagyis az inflációnak megfelelő szintű szűkítést), addig a minisztériumoknál konkrét lefaragást. Ebből annyi biztosan következik, hogy a nem uniós pályázatokra elkülönített összegekre, vagyis a maga által elosztható pénzekre egyetlen miniszter se számíthat. Ezenfelül csökkennie kell a létszámnak is, bár most elegendőnek tűnik a természetes fogyás is."
(Népszabadság, 2005. augusztus 31)

Lezárva: 2005. augusztus 31.
fideszfrakcio.hu-összeállítás

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Összehasonlító elemzés: szocialista kormányzás a sajtó tükrében - 3. családok és diákok támogatása
Cikk: Szocialista kormányzás a sajtó tükrében, 2. - az egészségügy
Cikk: Szocialista kormányzás a sajtó tükrében, 1. - a kultúra