A nagyszabású program EP-raportőre Barsiné Pataky Etelka europai parlamenti képviselő, aki hétfőn terjeszti az Európai Parlament elé első olvasatban a tervet. A Galileo három év múlva válna teljesen működőképessé, addigra az űrbe fellőnék azt a harminc navigációs jeladó műholdat, amely lehetővé teszi, hogy az európai műholdas helymeghatározó rendszer bolygónk bármely pontján alkalmazható legyen.
Magyarország és az új EU-tagállamok a szupertechnológiát összpontosító projektben elsődlegesen a fogyasztói, felhasználói oldalon vesznek részt. Magát a rendszert - két konzorciumot alkotva - a nagy nyugat-európai űripari-katonai óriásvállalatok építik meg, az iNavSat (EADS, Thales) és az Eurely (Alcatel, Finmeccanica, Hispasat). Országaik a nyugat-európai űrfegyveripari presztízsklub, az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) tagjai. Magyarország azt tervezi, hogy 2008-ban jelentkezik az ESA-ba, addigra talán öszsze sikerül spórolni a borsos belépti tagdíjat. (A 2005-ben hatalmas, hárommilliárd eurós költségvetésű ESA bizonyos projektjeiben a magyarok és a csehek már most is részt vesznek)
A nyugat-európai óriásvállalatok nagy igyekezetükben, hogy lepipálják a tengerentúliakat, még Moszkvával (az orosz katonai GLONASS-rendszerrel) is együttműködnek. Persze az amerikai GPS továbbra is partner és az új Galileóhoz illeszkedő rendszer marad (amit az európai EGNOS-illesztőrendszer, a Galileo előfutára is garantál. 2005 júniusában az Európa felett több tízezer kilométer magasban geostacionárius - Európához képest egy helyben maradó - pályán keringő három EGNOS-hold tovább javította az amerikai GPS-rendszer pontosságát - mondják Brüsszelben.) Az európaiak másik nagy ígérete: a Galileo sohasem lesz katonai célú, nem fognak vele "okos" kantáros bombákat (JDAM), robotrepülőgépeket célba irányítani, legfeljebb cigarettacsempészeket, emberkereskedőket, illegális bevándorlókat, orvhalászokat kapnak el segítségével.
Mint Barsiné Pataky Etelka elmondta, még ki kell találnunk, mi mindenre használhatják a magyarok a Galileót. Javítani lehet majd a földeket műtrágyázó repülőgépek hatékonyságán. (S a brüsszeli EU-bürokrácia szinte négyzetcentiméterre meghatározza-ellenőrzi a gazdák támogatásigénylésében szereplő földterület nagyságát.)
A Galileo-helymeghatározók megkönnyíthetik a magyar-ukrán határon a határőrök munkáját, segítenek megtalálni a Tátrában, az Alpokban elveszett hegymászókat, vagy kiépíteni új, hatékonyabb autópályadíj-regisztráló rendszert. A Galileo-projekt felhasználói várják a magyar kis- és középvállalkozókat, az ötletgazdákat.
Forrás: Népszabadság
fideszfrakcio.hu