Mandil szerint azonban még nem lehet megmondani, hogy a hurrikán valójában milyen kárt okozott. Csak a jövő hét elején lehet bizonyossággal kijelenteni, hogy valójában mennyire súlyosan károsodtak a tengeri olajfúró tornyok és a finomítók a Mexikói-öbölben és környékén.
Mandil a Die Welt szombati számában megjelent interjúban nem bocsátkozott jóslásba az olajár alakulását illetően. Szerinte "ez nagyon sok bizonytalan tényező alakulásától függ, a fogyasztók magatartásától is". Tény azonban, hogy az ár már a Katrina előtt is magas volt, s ez kockázat a világ gazdasága, különösen a szegény országok gazdasága szempontjából.
Jelentések szerint az Egyesült Államok a hurrikán miatt hét olajfinomítót volt kénytelen bezárni, számos finomító csak mérsékelt kapacitással működik, a benzin előállítása korlátozott. Naponta egymillió hordónyi hiányzik, ami a napi amerikai fogyasztás tíz százalékának felel meg. A fűtőolajat, a kerozint és más olajszármazékokat is ideszámítva naponta kétmillió hordónyi üzemanyag hiányzik.
Az IEA az OECD-országok energiaügyi koordináló szerve, tagországai kötelezik magukat, hogy rendkívüli helyzetben megosztják egymással a rendelkezésükre álló kőolajat. Németország és más országok pénteken jelezték, hogy egy IEA által koordinált akció keretében készek olajat és olajszármazékokat rendelkezésre bocsátani a helyzet enyhítésére.
MTI - fideszfrakcio.hu