Gianone Péter, www.mno.hu
A Népszava Vélemény oldalán, a következőképpen kezdődik a vezércikk: "Vér folyt a küszöbön". Hűha! Simek Kittiről lesz szó? Vagy már megtámadták Irakot? Netán újabb izgalmak a Big Brotherben? (Végülis a szexuális után már csak az erőszakos kontaktus hiányzik a műsor palettájáról.) Nem. A vér ezúttal Brüsszelben folyt, Medgyessy Péter magyar kormányfő és Mario Monti, az unió versenyjogi biztosának tárgyalásai közben. Na persze nem igaziból, csak így "jellemezte egy bennfentes" a tárgyalásokat.
Mint azt mostanában egyre többször halljuk, az új kormány nem szavakban, hanem tettekben is kemény partner az EU-csatlakozási tárgyalásokon. Nem úgy, mint az elődje. Ezt rögtön meglátjuk, ha tovább olvassuk a cikket: "az első 'összecsapás' döntetlennel, vagyis eredménytelenül zárult." Ugyanakkor "van egy pont, ahonnan nem tudunk visszalépni - mondta a tárgyalásokról Medgyessy Péter". Nem akarok kötekedni, de ez nem azt takarja, hogy szavakban kemény ez a kormány (is)?
Persze könnyen elképzelhető, hogy ezeken a találkozókon a diplomatikus mosolygáson túl igen kemény vita folyik. Most is, meg korábban is így volt. De akkor miért kell azt hirdetni, hogy az előző kormánynak - elnézést, de - csak a pofája volt nagy, és amúgy behódolt az EU-nak. És miért kell előre hirdetni a jelenlegi kabinet sikerét, amikor a miniszterelnök csak két eredményről számolt be: hogy egy határon túl nem fog visszalépni, illetve, hogy hazánk a csatlakozás első napjától kezdve az uniós költségvetés nettó kedvezményezettje kíván lenni. Ez már régen így van, talán már a Horn-kormány óta.
Még egy gondolat. Ha egyszer a négy parlamenti párt egyetért az EU-csatlakozás ügyében - éppen erről nyilatkozott kedden Kovács László és Szájer József is és csütörtökön ünnepélyesen is elfogadják a közös nyilatkozatot - amelyet utána még ünnepélyesebben elküldenek Brüsszelbe -, akkor miről vitatkoznak olyan hevesen? Jó lenne, ha ezt közölnék az állampolgárokkal. Mindkét oldalról. Hogy miért tart elengedhetetlennek a Fidesz (Orbán Viktor) bizonyos törvénymódosításokat, és az MSZP miért nem fogadja ezt el? Hogy miről is tárgyalnak éppen Brüsszelben? Hogy mit akar az Unió a versenypolitikával és miért nem jó ez nekünk? Hogy mi az a nettó kedvezményezett? Hogy mire is fogunk szavazni jövő tavasszal a "csatlakozási népszavazáson"? Hogy mi lesz akkor, ha egy nap tagjai leszünk "Európának"?
Mert ha elmarad a részletes tájékoztatás, lehet, hogy vér fog folyni. Persze nem a valóságban, csak a küszöbön.