Hiller Istvánnal, az MSZP elnökével folytatott megbeszélése után újságíróknak kifejtette: az állampolgárság gazdasági alap, szellemi kötődés és biztonság, mivel jelenleg veréseknek, megszorításoknak, pszichikai nyomásnak van kitéve a délvidéki magyarság. Úgy vélekedett, hogy egészen máshogy viszonyulnának hozzájuk, ha lenne magyar állampolgárságuk.
Kasza József elmondta, hogy a Hiller Istvánnal folytatott megbeszélésen változatlanul nézetkülönbség volt a kettős állampolgárságot illetően, de legalább eljutottak odáig, hogy kiutat keressenek az áldatlan helyzetből, amely a tavaly december 5-i népszavazás folytán alakult ki.
Közlése szerint nem elleneznék "a görögnek nevezett" útlevél vagy igazolvány bevezetését, az egy kis lépés lenne a kiútkeresésben, de nem helyettesíthetné a kettős állampolgárságot.
Kasza József kételyeket is kifejtett ezzel kapcsolatban: nem tudni még, hogy azonnal be lehetne-e vezetni, vagy például tíz év kell hozzá. Az is bizonytalan, hogy Brüsszel elfogadja-e, illetve hogy milyen más okmányokra van szükség hozzá.
A vajdasági politikus egyetértett a határon túli magyarok közjogi státusát tisztázó alkotmánymódosítással, de hangsúlyozta, hogy ragaszkodnak részvételükhöz annak megfogalmazásában.
A pártközi kapcsolatokról szólva elmondta, hogy korrekt kapcsolatokra törekszenek minden magyar parlamenti párttal, így az MSZP-vel, a Fidesszel, az MDF-fel és a szabad demokratákkal.
Hozzáfűzte, hogy a délvidéki magyarok függő helyzetben vannak a magyar kormánytól, "tudjuk hol a helyünk, de nem fogadjuk el, hogy megalázzanak minket, mint a népszavazás előtti kampányban történt".
MTI - fideszfrakcio.hu