A Budapestre meghívott határon túli szervezetek képviselői ugyanis egybecsengően jelentették ki: szükségesnek tartják a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) mielőbbi összehívását, és továbbra is igénylik a magyar állampolgárság Kárpát-medencei kiterjesztésének törvénybe iktatását.
E két határon túli igény azért hozza lehetetlen helyzetbe a budapesti kormányt, mert a szocialisták már aligha változtathatják meg számottevő imázsveszteség nélkül a kettős állampolgársággal szembeni elutasító álláspontjukat - írja a szerző, aki szerint ez az álláspont a tavaly decemberi népszavazás kampánya által a magyar közvélemény legmélyebb bugyrait is átitatta.
Amíg azonban az állampolgárság a leghangsúlyosabb határon túli követelés - olvasható a továbbiakban -, addig okkal érezheti a kabinet a Máért összehívását is fölöttébb kockázatos lépésnek. "Borítékolható ugyanis, hogy a következő Máért-ülésen sem sikerül egyetértésre jutni, és nem születik olyan zárónyilatkozat, amelyet valamennyi fél képviselői aláírhatnának. Egy ilyen helyzet pedig szintén imázsveszteséggel járna" - állapítja meg Gazda.
Gyurcsány Ferenc azzal a javaslattal próbálta ezt a két szempontot összebékíteni, hogy a magyar-magyar csúcsot csak akkor tartsák meg, amikor meg tudnak állapodni a záródokumentum szövegében. Ha azonban nem jutnak egyezségre az elkövetkező hónapokban, a kormány a törvénnyel kerül összeütközésbe, amely előírja: a Máértet évente legalább egyszer össze kell hívnia. A fórum legutóbbi ülését ugyanis tavaly novemberben tartották.
A szerző szerint Gyurcsány Ferenc bármelyik megoldást is választaná, döntése népszerűtlen lesz. Márpedig bő fél évvel az országgyűlési választások előtt egyáltalán nem mindegy, hogy a kormány döntései rokonszenvet vagy ellenérzéseket gerjesztenek. A szorító helyzetből azzal találhatna egérutat a kormány, ha az egész határon túli ügyet sikerülne a közérdeklődés peremvidékére szorítania. Erre viszont a decemberi népszavazás után már aligha van esélye - írta a Krónika vezércikkének szerzője.
MTI - fideszfrakcio.hu