fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megszavazta az EP a Galileo európai műholdas navigációs rendszerről szóló Barsiné-jelentést
2005. szeptember 6., 14:53
Egyhangúlag megszavazta az Európai Parlament keddi plenáris ülésén, első olvasatban Barsiné Pataky Etelka (Fidesz-Magyar Polgári Szövetség) jelentését a Galileo európai műholdas navigációs rendszerről, annak kiépítéséről és kereskedelmi üzemeltetési fázisairól.

A pontos helymeghatározást biztosító navigációs rendszer a jelentés érvelése szerint a közlekedés mellett jelentősen segíti a katasztrófavédelem munkáját, emellett fontos segédeszköz lehet a környezetvédelemben és a mezőgazdaságban is, de biztosítani kell hozzá a szükséges uniós forrásokat.
Barsiné a strasbourgi szavazást követően kijelentette: a pozitív kimenetelű parlamenti voksolás után a Galileo megvalósulása szempontjából most már az lenne a legfontosabb, hogy az EU-tagországok között minél hamarabb megállapodás szülessen a hétéves keretköltségvetésről.
A gyakorlatilag egyhangú EP-jóváhagyás nem volt váratlan, miután már a korábbi bizottsági tárgyalás során és az előző esti vitában is egyértelművé vált, hogy szinte valamennyi frakció és csoport támogatja a jelentést. Ez annak is köszönhető, hogy a dokumentum tartalmát már a korábbi szakaszokban egyeztették a képviselőcsoportok és az illetékes bizottságok között.
Az európai fejlesztésű Galileo program célja egy polgári hasznosítású, világméretű műholdas rádiónavigációs rendszer létrehozása, amely az amerikai GPS, valamint az orosz GLONASS rendszer mellett és azokkal együttműködve nyújt helymeghatározáson alapuló szolgáltatásokat. A 30 műholdból álló rendszer a tervek szerint négy fázisban épül ki, és 2008-ban kezdi meg működését.
A vitában Barsiné Pataky Etelka ismét rámutatott, hogy a Galileo jelentős anyagi kötelezettségvállalást igényel az EU részéről, magas kockázatvállalással is jár, ami indokolja az Európai Parlament jelenlétét is a jogszabályi kereteket meghatározó folyamatban. Az infrastruktúra kifejlesztése a jelenlegi legnagyobb európai közös beruházás, egyben Európa eddigi legnagyobb, közös állami és magánszektorbeli erőfeszítések (public-private partnership) formáját öltő vállalkozása - hangoztatta a magyar képviselő asszony.
A 2007-2013 közötti - egyelőre jóvá nem hagyott - uniós keretköltségvetés eredetileg egymilliárd euróval számolt a Galileóra vonatkozóan. A tervek szerint a finanszírozás egyharmada lenne a közösség, kétharmada a magánszektor feladata. A jelentés támogatja a költségvetési szükséglet biztosítását, de feltételeket is megfogalmaz, amelyekkel az EP engedélyezni kívánja a szükséges pénzügyi és egyéb kötelezettségvállalásokat, elősegítendő a program sikerét. Az EU-nak várhatóan több évtizedre garanciát kell vállalnia - emlékeztet a dokumentum. Ugyancsak kilátásba helyezi az EP a profit megosztását.
A kiépítésért és az üzemeltetésért felelős, magáncégekből álló konzorciumot közbeszerzési eljárással választották ki. Az uniót az erre a célra alapított Európai GNSS Felügyelő Hatóság képviseli, amely egyben a koncessziós szerződés végrehajtását is ellenőrzi.
Barsiné jelezte, hogy a parlament megfigyelői státust kér a felügyelő hatóságban, jóllehet az Európai Bizottság ezzel nem ért egyet.
A szavazást követően Barsiné úgy nyilatkozott: most már a keretköltségvetés jóváhagyása lenne a legsürgetőbb feladat, mert azután lehetne befejezni a jogalkotási folyamatot (benne a második olvasat EP-megszavazásával), illetve ennek nyomán léphetne életbe a jogszabály, és nyílnának meg az uniós pénzforrások. A keretek ismeretére azért is szükség lenne, mert a magyar jelentéstevő szerint az fontos, hogy az EU azt is előre mondja meg, mi az, amit látni szeretne a koncessziós szerződésben.
Méltatta egyúttal, hogy végre van egy közös európai projekt, amelyben mind a 25 tagország részt vesz. Emlékeztetett arra, hogy program új munkahelyeket ígér, a kutatás-fejlesztésbe fektet pénzeket, és jelentős részben a magánszektor valósítja meg a projektet.
Az MTI kérdésére válaszolva Barsiné úgy vélte, Magyarországon is már most el lehetne indítani olyan előkészítő munkálatokat, főleg kutatásfejlesztésben és piackutatásban, amelyek abban az irányban hatnak, hogy az ország a későbbiekben aktív résztvevő lehessen a projektben főleg a kis- és középvállalkozások oldaláról. A vitában egy képviselő megkérdezte, honnan teremt elő Európa 150 ezer magasan képzett embert a program megvalósításához. Barsiné erre reagálva kijelentette: "Azt hiszem, ez a legnagyobb üzenet, amely Magyarország felé elhangozhat."

MTI - fideszfrakcio.hu