fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megszavazta az EP a Becsey-jelentést az egyablakos áfa-rendszerről
2005. szeptember 7., 15:25
Megszavazta az Európai Parlament szerdán, strasbourgi plenáris ülésén Becsey Zsolt jelentését az egyablakos áfa-ügyintézési rendszer európai uniós tervéről.

Becsey és Kovács László, az Európai Bizottság adó- és vámpolitikai felelőse már a jelentés előző esti vitájában egyöntetűen jelezték azt, hogy a rendszer bevezetésével a kis- és középvállalkozások adminisztratív terhei csökkennének. Fazakas Szabolcs (MSZP), az EP költségvetésellenőrzési bizottságának magyar elnöke az érintett irányelvtervezettel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az megfelel a közép- és kelet-európai országok elképzeléseinek.
A lényegében egyhangú parlamenti támogatás után már csak a tagországok pénzügyminisztereit tömörítő uniós tanács jóváhagyására vár a javaslat, hogy alkalmazható legyen a tagállamokban, remélhetőleg 2007 elején - emelte ki Becsey Zsolt a szavazás után kiadott közleményében.
A jelentésben megfogalmazott javaslatok jelentős mértékben megkönnyítik a kis- és közepes vállalkozások mindennapjait - vélte a magyar képviselő. Egyúttal előreviszik az egységes uniós belső piac kiépítését.
A konzultációs eljárás keretében tárgyalt javaslat a vállalkozókat igyekszik segíteni a határon átnyúló áfa-ügyleteik teljesítésében. Az Európai Bizottság szóban forgó javaslata azt jelentené, hogy minden olyan cég, amely több mint egy tagállamban tevékenykedik, az egész áfa-kötelezettségének a saját országában tehetne eleget. Ott fizetné be és ott igényelné vissza az áfát és nem két vagy több különböző országban.
"Az új rendszer leglényegesebb eleme az, hogy a kis- és közepes vállalkozóknak ezentúl már nem kell minden egyes tagországban nyilvántartásba vétetni magukat adóalanyként. Például a magyar kisvállalkozó a magyar APEH-en keresztül, elektronikusan tudja bevallani az egy másik tagállamban teljesített adóköteles tevékenysége után keletkezett áfá-t. Minden unióbeli kis- és közepes vállalkozó saját nyelvén járhat el. Azok a kis- és középvállalkozók, akik eddig adótanácsadókat voltak kénytelenek alkalmazni külföldi ügyintézésükhöz, most ettől mentesülnek. Hozzájutnak olyan hozzáadottérték-adó visszatérítéshez is, amelyet eddig nem tudtak érvényesíteni, rontva ezzel versenyképességüket és hátrányt szenvedve a nagyobb vállalatokhoz képest" - ismertette az elfogadott jelentést Becsey Zsolt.
Hozzátette: az egyablakos rendszer nem változtat azon a jelenlegi gyakorlaton, hogy a fogyasztás helye szerint kell fizetni a hozzáadottérték-adót, vagyis semleges marad a különböző adókulcsokat illetően.
A jelentés másik kulcspontja az adómentes értékhatár rögzítése 50 és 100 ezer euró között a kis- és közepes vállalkozás tevékenységének első 3 évére. A javaslat Becsey szerint azért áttörő jellegű, mert mentesíti a kisvállalkozót az adóbevallással kapcsolatos adminisztrációtól egy jelentős értékhatárig.
Kovács László EU-biztos a plenáris vitában felszólalva úgy értékelte, hogy az EP-jelentés alapjában véve osztja a végrehajtó testület véleményét. Leszögezte, hogy Becsey Zsolt objektív elemzést ad a bizottsági javaslatról. Az áfa-teljesítési kötelezettség egyszerűsítése összhangban van az EU-tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács márciusi kérésével is - mutatott rá.
A jelentés Kovács László szerint helyesen állapítja meg, hogy a több országban tevékenykedő vállalkozásoknak minden érintett EU-tagország adószabályainak eleget kell tenniük. Az adminisztratív terhek azonban számos kisebb vállalkozást elriasztottak a határokon átnyúló üzletektől. Az Európai Bizottság ezért is javasolta, hogy az áfa-kötelezettséget egy helyen, a vállalkozás székhelyén teljesítsék - hangoztatta a magyar biztos, aki mindazonáltal fölöslegesnek találta a parlament több módosító javaslatát.
Az MTI-nek a voksolást követően nyilatkozva Becsey Zsolt kiemelte annak fontosságát, hogy az EP igen nagy többséggel szavazta meg a jelentést. "A parlamentben minden csoport átérezte, hogy a jelentésben foglaltak közös érdekek" - jelentette ki.
A javaslat főleg azokban az államokban hozhat jelentős változást, ahol a vállalkozások szegényebbek. Egyebek közt ebben rejlik a jelentősége Magyarország számára is - szögezte le.
Fazakas Szabolcs korábban úgy vélte, az uniós csatlakozás után Magyarországnak is szüksége van az adórendszer egyszerűsítésére, átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé tételére. Az Európai Bizottság javaslata, illetve az EP jelentése szerinte ezt segítheti elő.

MTI - fideszfrakcio.hu