fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A hülyeség - ha fájna, 2005. szeptember 7.
2005. szeptember 7., 17:54
Vadai Ágnes és a szocialisták nekiálltak nyelvészkedni. Nagyon kínos lehet nekik az, hogy Gyurcsány Ferenc érdekes módon lett hétköznapi emberek számára elképzelhetetlenül nagy vagyon tulajdonosa. Ezért a szocialisták még a jelenen és a múlton is osztoznának - persze már megint ők határoznák meg, miképpen. Szerintük a 'lévő' csakis és kizárólag azt jelenti, hogy 'jelenleg'.

"Az Apró-Gyurcsány érdekkör privatizációból, állami megrendelésekből, illetve állami hitelekből történő meggazdagodásának titkairól" elnevezésű vizsgálóbizottság feladatinak egyik pontja így hangzik:
"Vezető köztisztviselők és állami tulajdonú társaságok vezetői szereztek-e tulajdonrészt, vagy kaptak-e valamilyen vezetői megbízást Gyurcsány Ferenc tulajdonában lévő társaságokban?"

Nyelvészkedni és nyelvelni nem ugyanaz

A szocialisták az ebben a pontban szereplő 'lévő' szót csak úgy tudják értelmezni, hogy az jelen időt jelez, ahogy állandóan hajtogatják: 'jelenleg lévő' (sic!).
Megjegyezzük: a magyar nyelv szabályaival ellentétben. Ugyanis ez a mondat épp azért, mert nem határozza meg az időt, egyaránt kiegészíthető a 'jelenleg' szócskával, de az 'egykor' szócskával is. És emiatt jelenthet jelent és múltat egyaránt - a parlament szándékának megfelelően.

Néhány hasonló mondat

Megérthetjük, hogy bizony a parlamenti felhatalmazás a "gyurcsányi" és "aprói" meggazdagodás egész folyamatára vonatkozik, ha hasonló mondatokat generálunk.
"Vezető köztisztviselők és állami tulajdonú társaságok vezetői szereztek-e tulajdonrészt, vagy kaptak-e valamilyen vezetői megbízást Al Capone tulajdonában lévő társaságokban?"
Hát, bizony, ez a mondat értelmes. Pedig, ha Vadai Ágnes és a szocialisták kétségbeesett próbálkozásának hihetnénk, azaz a 'lévő' szóról elhinnénk, hogy csak és kizárólag jelen időt jelenthet, akkor ez a mondat nem lenne értelmes, hiszen a hírhedt maffiavezér, Al Capone már nem él.
Az előző mondat analógiájára feltehető az a kérdés is, hogy "Vállalt-e költő vezető szerepet a Bem apó vezetésében lévő hadseregben?" Erre a válasz ugye az, hogy igen, Petőfi Sándor, holott Bem apó már biztos nem él. (Még akkor is, ha Petőfi Sándorról néhányan azt gondolják, hogy nem halt meg.)

Ugyanez pepitában

"Vezető köztisztviselők és állami tulajdonú társaságok vezetői meggyújtottak-e Tóth Károly kezében lévő cigarettát?" Nos, nyelvi kísérletünk azt mutatja, hogy ha meggyújtották, ha nem gyújtották meg, Tóth Károly kezében lévő cigaretta bizony már sokszor elszívódott.
Lett légyen egyes szocialista bizottsági tagok magyar nyelvtanulási kedve akármilyen lanyha, bármennyire is kapálóznak, a gyurcsányi meggazdagodás igen furcsa volt, kihatással vannak (vagy lesznek?) a jövőre is.

fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Gyurcsány esete az emberek pénzével