fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Vajdasági és szerb politikusokat hallgat meg az EP kisebbségi frakcióközi csoportja ősszel
2005. szeptember 8., 17:54
Kasza Józsefet, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét és a szerb kormány képviselőjét hallgatja meg októberi ülésén az Európai Parlament kisebbségi kérdésekkel foglalkozó frakcióközi munkacsoportja - jelentette be csütörtökön a munkacsoport magyar társelnöke, Tabajdi Csaba (MSZP).

Az EP-szakzsargonban intergroupnak nevezett csoport erről aznapi strasbourgi ülésén döntött - mondta el a képviselő az MTI-nek nyilatkozva. Az október végi találkozón fő téma lesz a vajdasági helyzet.
A Kasza házánál elkövetett múlt heti robbantás után magyar európai parlamenti képviselők ismét sürgették, hogy a képviselőtestület lépjen fel az ügyben. Tabajdi Csaba a múlt héten levélben tájékoztatta Josep Borrellt, az EP elnökét a merényletről, és egyebek között arra mutatott rá hogy a parlamentnek, mint az Európai Unió egyetlen közvetlenül, az uniós polgárok által megválasztott szervének vezető szerepet kell játszania mind a szerbiai demokratizálási folyamat elősegítésében, mind az emberi és kisebbségi jogok védelmében, különösen az uniós határok közelében. Becsey Zsolt (Fidesz) pedig hétfőn az EP plenáris ülésén napirend előtt beszélve arra hívta fel a figyelmet, hogy a Vajdaságban nem tört meg a nemzeti kisebbségek elleni támadások folyamata, és a parlament felelősségének nevezte azt, hogy ne feledje: Kasza Józseffel együtt még 300 ezer magyar és más nemzeti kisebbséghez tartozó embert kell védenie a Vajdaságban.
Tabajdi Csaba azt is elmondta: a kisebbségi munkacsoport mostani ülésén elfogadták az osztrák és az olasz kormánynak küldendő ajánlást, melyben felhívják az illetékeseket a térségben élő szlovén kisebbség helyzetének javítására, nemzeti kisebbségi jogaik maradéktalan biztosítására. Mindkét esetben arra hívják fel a figyelmet, hogy a kormány esetenként nem tartja be a nemzetközi normákat. Mindez mutatja, hogy még EU-tagállamokban is időnként problémák vannak a kisebbségi jogok biztosításában - mondta el a képviselő. A fő tanulság pedig szerinte az, hogy az EU-ban még mindig nincs megoldva az a probléma, hogy amennyiben egy ország már bekerült a szervezetbe, ezeket a témákat továbbra is szoros figyelemmel kövessék.
A csoport által felvetett kérdések nem csak az érintett országokra vonatkoznak, hanem általános érvényűek, hiszen a kisebbségekkel szembeni jogsértések kontinensünkön mindenütt jelen vannak - hangoztatta Tabajdi. Rámutatott arra is, hogy korábbi nemzetközi konzultációkon már megállapították: az anyaországoknak joguk van fellépniük a kisebbségek érdekében.
Az eszmecserén megvitatták a lengyel kisebbség helyzetét Fehéroroszországban és a mari nemzetiségű lakosság helyzetét Oroszországban.
Genowefa Grabowska lengyel képviselő beszámolt a mintegy félmillió lélekszámú fehérorosz lengyel kisebbséget ért jogsértésekről. Ezek közül kiemelte, hogy törvényesen megválasztott képviselőjük mandátumát a fehérorosz hatóságok nem ismerték el, s új választást kezdeményeztek. Problémák vannak az oktatási rendszerrel, illetve a kisebbségi intézmények finanszírozásával is.
A jelenlévők megegyeztek abban, hogy a soron következő ülések egyikén meghallgatják a lengyel kisebbség képviselőit, mivel valamennyien egyetértettek abban, hogy a két állam közötti diplomáciai konfliktus a kisebbségi jogokon esett sérelem következménye. A fehérorosz kormányt az EU nem ismeri el, de a többség képviseletére fehérorosz emberi jogi szervezeteket is meghív a csoport. Az intergroup továbbá levelet intéz Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfőhöz és a minszki parlament elnökéhez, és ebben tájékoztatást kér az ottani kisebbségi helyzetről, illetve kifejezi aggodalmát a jogsértésekkel kapcsolatban.
Szent-Iványi István (SZDSZ) a mari köztársaságbeli Joskar-Olában augusztusban tartott finnugor kongresszuson az oroszországi mari kisebbséget ért jogsértésekről beszélt. Jelezte, noha nagyobb atrocitás nem történt, a sok apró incidens és a frusztrált légkör arra utalt, hogy a nemzeti kisebbségi jogok tiszteletben tartásával nincs minden rendben Oroszországban.
Bauer Edit szlovákiai magyar képviselő a fehéroroszországi lengyelek ügyének részletesebb kivizsgálását kérte, Schöpflin György (Fidesz) pedig általában az oroszországi nemzeti etnikai kisebbségek helyzetének felmérését javasolta.
Ülést tartott csütörtökön az EP-nek a fehérorosz kapcsolatokkal foglalkozó küldöttsége is, amelyen meghallgatták a szóban forgó lengyel kisebbség egyik vezetőjét, Angelica Borist. Ő szintén azt kérte az EP-től, hogy gyakoroljon nyomást Minszkre a lengyel kisebbséget érő jogsértések leállítása érdekében.
Szeptember végi, következő ülésén a kisebbségügyi munkacsoport az EP-ben nemzeti kisebbségekből érkezett képviselőkkel cserél eszmét, illetve a kisebbségi oktatás témakörét tekinti át. Döntöttek arról is, hogy a kisebbségi munkacsoport és az EP finnugor fóruma Brüsszelben konferenciát rendez a finnugor népek helyzetéről.

MTI - fideszfrakcio.hu