A 2001-ben alapított képzőművészeti díjat hagyományosan a budai Vár Szent Mihály-kápolnájában adták át Kisboldogasszony napján a Szentendrén élő festőnek. A laudációt Bujdosó Ernő festőművész mondta.
A Mester-díj kuratórium indoklása szerint a kitüntetés Kárpáti Tamást illeti "pompás és életteli alkotásaiért, melyekkel az európai és a magyar művészet fényét emelte" - tájékoztatta Molnár Pál, a kuratórium tagja az MTI-t.
Az 1949-ben Budapesten született Kárpáti Tamásnak több egyéni kiállítása volt külföldön és Magyarországon, egyebek között 1978-ban Berlinben, 1981-ben a budapesti Műcsarnokban, 1982-ben Prágában, 1983-ban Helsinkiben. Munkásságáért 1979-ben Derkovits-emlékéremmel, 1980-ben Tornyai-plakettel tüntették ki. 1983-ban kapta meg a Munkácsy-díjat, 2000-ben érdemes művész elismerésben részesült.
Az M.S. mester-díjat budapesti értelmiségiek alapították. Az előző években Patay László freskófestő, Rieger Tibor szobrász-, Kiss Tibor festő- és Nagy Benedek szobrászművész nyerte el a díjat.
Mint azt a kezdeményezők az alapításkor közzétették, elsősorban azokat a kiváló magyar képzőművészeket szeretnék kitüntetni, akiknek a munkásságában az európai és a magyar nemzeti jelleg évtizedeken át együtt van jelen.
Az alapítók szándéka az is, hogy felelevenítsék a Mária látogatása Erzsébetnél, röviden Vizitáció címen ismeretes táblakép készítője, a XVI. század elején alkotott M. S. mester emlékét.
MTI - fideszfrakcio.hu