Gál András írása, www.mno.hu
Reggelente hatalmas tömegek állnak a metróaluljárókban lehetetlenné téve a normális közlekedést. Öregek és fiatalok állnak csendesen egészen addig a pillanatig, míg megérkezik a Metrót osztogató megmentő. És akkor elszabadul a pokol. A nagyobb felsőoktatási intézményekben szó sincs tülekedésről, oda bevisznek egy köteget, ami igencsak lassan fogy el. A pénteki számban Bolgár György elemezgeti Orbán Viktor kijelentéseit az alkotmánymódosítás feltételeiről.
"Választási kampány-színjáték folyik csupán, vagy saját pártja is igyekszik kétségbeesetten kihátrálni Orbán meggondolatlan kijelentései mögül?"
Beláthatjuk: az, hogy erős Magyarország csatlakozzon az Európai Unióhoz semmiképpen sem kampánytéma. Emlékezhetünk rá, az előző ciklusban a szocialisták miatt nem sikerült a médiatörévényt módosítani. A csonka kuratóriumok ügyét - napi politikai érdek? - összekapcsolták a külpolitikával, akadályozták a csatlakozást. Ez akkor nem szúrt szemet a szerzőnek. A mindenkori hatalom dolga, hogy a lehető legjobb csatlakozási feltételeket csikarja ki az EU-tól, és a tőle telhető legjobb módon készítse fel az országot a csatlakozáskor váró nehézségekre.
Az ellenzéknek pedig az a dolga, hogy a hiányosságokra felhívja a figyelmet. Ez elég hatásosan sikerült. A csütörtökön Lendvai Ildikó, Kuncze Gábor, Kovács László, Balsai István és Áder János által jegyzett dokumentumból kiderül: az előfeltételek egy részét vállalja a kormány.
"Igaz, a többpárti egyetértés addig szokott tartani, amíg az egyik föl nem rúgja, de ezek szerint most (még) a Fidesz sem akarja fölrúgni. Hogy aztán ez vajon azt jelenti-e, hogy a Fidesz csak meg akarja nyugtatni híveit (akik közül nyilván jó néhányan elbizonytalanodtak Orbán vészjósló szavai nyomán) vagy éppenséggel a párt nem tudja és nem is akarja követni vezérét Európán kívülre, azt nehéz megmondani."
Az egyezmény feladatok elé állítja az ellenzéki és kormánypártokat egyaránt. Felrúgása a 2003-as költségvetésen múlik, amit a szabad demokrata-szocialista kormány készít. Ha ebben látszódnak az uniós felzárkozásra irányuló gazdaságsegítő programok, akkor a dokumentumban foglalt pontok betarthatóak. Ám mintha a szocialisták nem vették volna komolyan az egészet. Ezt a vélekedést erősíti, hogy a dokumentum viharos gyorsasággal készült el.
A polgári kormány alatt 24 és fél fejezetet zárt le sikeresen a tárgyalódelegáció az uniós csatlakozás dokumentumai közül. Nehezen hihető, hogy - miután Günter Verheugen is elismerte Orbán Viktor munkáját - egycsapásra EU ellenessé vált volna az előző kormányfő. Ezt csak a mellémagyarázok próbálják elhitetni róla - sikeresen.
"És ha hozzávesszük, hogy mik is ezek a feltételek - például a Széchenyi-terv változatlan folytatása, a jövô évre tervezett béremelések növelése, az agrárhitelezés jelenlegi módszerének meghagyása -, akkor még nagyobb abszurdum, hiszen ezek egyáltalán nem elvi, hanem sokféleképpen megválaszolható gyakorlati kérdések."
Bolgár György nem volt ott a miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján, így nem tudhatja mi is hangzott el pontosan. Orbán Viktor ugyanis elmondta, hogy nem várják el a kormánytól az előző programok folytatását, ha legalább akkora méretű fejlesztéseket hajtanak végre. A Széchenyi-terv helyett is létrehozhat a hatalom jobbat - nem ragaszkodnak ehhez a formához mindenáron - ha minimum ennyi embert és ekkora volumenben támogat az új rendszer.
"A feltételek támasztásával lángra lobbantott valamit, amit nevezhetünk lappangó Európa-ellenességnek, kisebbrendűségi érzésnek, rossz értelemben vett, másokat lenézô nacionalizmusnak. A füstöt most a többi politikus igyekszik elfújni, de a lángokat nehezebb lesz eloltani."
Egy dolgot nem képesek felfogni a baloldalon. Az előfeltételek követelése nem egyszemélyben Orbán Viktor, de nem is az elenzék érdeke. Azok az egész ország érdekeit szolgálják, de eddig sajnos nem látnak a kitüntetett megmagyarázó-emberek. Mivel fogást nem találnak a volt kormányfőn, ezért - más véleménye miatt - már rögtön nácinak és kisebbségi érzésekkel küszködőnek láttatják. Kevéssé valószínű, hogy a most készülő törvény a gyűlöletbeszédről megtiltaná a hasonló hangvételt. Akkor mi a teendő?