Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke ezen a napon a 45 év után ismét önálló magyar középiskolává vált marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceum évnyitóján vett részt. Az eredetileg magyar tannyelvű intézményt az 1959-60-as tanévtől változtatták vegyes iskolává. Az RMDSZ 2002-ben az akkor kormányzó Szociáldemokrata Párttal (PSD) helyi együttműködési megállapodást kötött, amely előirányozta, hogy a Bolyai ismét magyar iskola legyen. Ez abban a tanévben mégsem történt meg, mert a román tanárok és diákok hallani sem akartak a dologról. Végül olyan kompromisszum született, hogy nem indítottak újabb román évfolyamokat. Így az idén érettségizett az utolsó román osztály, mostantól már csak magyarok lakják az épületet.
Markó hétfői beszédében rendkívüli jelentőségűnek nevezte ezt a tényt, emlékeztetve, hogy a Bolyai iskola visszaszerzéséért folytatott tizenöt éves küzdelem jóval hosszabb és nehezebb volt, mint ahogy azt remélték. Az elmúlt évtizedben sokan voltak kishitűek, akik mindvégig úgy látták, hogy mindez nem sikerülhet - mondta, leszögezve: a tudás, a hűség és az összefogás mindig meghozza gyümölcsét.
Markó az MTI érdeklődésére utalt arra: az RMDSZ évek óta prioritásnak tekinti újabb magyar oktatási intézmények létrehozását, elsősorban a szórványban. Ennek szellemében Szilágysomlyón az idén magyar általános iskola, Déván pedig magyar középiskola indul. Ez utóbbi Hunyad megye egyetlen magyar középiskolája lesz. Markó kifejezte reményét, hogy az intézmény sokat segít majd az ottani, szórványban élő magyar közösség számára önazonosságának
megőrzésében.
Romániában három és fél millió óvodás, általános és középiskolás kezdi meg az idei tanévet, közülük mintegy 200 ezren magyar nyelven. Ez utóbbiak egy része tömbben él a Székelyföldön. A 85 százalékban magyarok által lakott Hargita megyében például 170 közoktatási intézményben csengettek be ezen a napon. A 170 óvodában és iskolában mintegy 60 ezer gyermek tanul, közel 50 ezer magyar nyelven.
A romániai magyarság létszáma azonban folyamatosan csökken, ilyen körülmények között kell a romániai magyarságnak biztosítania az anyanyelvű oktatást. Kötő József oktatásügyi államtitkár a hétvégén marosvásárhelyi felszólalásában felhívta a figyelmet: 2020-ig az iskoláskorú népesség csökkenése ötven százalékos lesz. Emiatt veszélybe kerül a magyar iskolahálózat, amelyben máris sok kis létszámú osztály működik, minisztériumi külön-engedély alapján.
Kötő hangsúlyozta: az RMDSZ-nek az a feladata, hogy ezekben az intézményekben bővítse a kínálatot, javítsa a minőséget, hogy a magyar gyerekek az anyanyelvű és ne a román tannyelvű iskolát válasszák. Elriasztó példának említette, hogy Temesváron a magyarul tanuló gyerekek aránya csak két százalék, noha a megye lakosságának hét százaléka magyar. Örvendetes viszont, hogy a magyar nyelven tanuló középiskolások száma nőtt.
MTI - fideszfrakcio.hu