Az MTI pozsonyi irodájához eljuttatott közlemény szerint "az MKP elnöksége megbízza a párt jogászait, hogy a jövő hét végéig dolgozzák ki a választási időszak lerövidítéséről szóló törvény tervezetét, mégpedig úgy, hogy az előrehozott választások a törvény által megengedett legrövidebb időn belül megvalósuljanak".
A régóta lappangó szlovák belpolitikai válság keddre beteljesülni látszott, mert a parlament ellenzéki pártjai a képviselőik távolmaradásával, obstrukció útján előbb az őszi ülésszaknyitó ülés, majd egy rendkívüli ülés megkezdését tették lehetetlenné.
Erre annak nyomán kerülhetett sor, hogy a volt gazdasági miniszter, a zavaros pénzügyi tranzakciókba keveredett Pavol Rusko menesztése után az általa vezette liberális erő, az Új Polgári Szövetség (ANO) kettészakadt, Rusko pártját kizárták a koalícióból, a Ruskótól elszakadtakat viszont a Mikulás Dzurinda vezette kormánykoalíciós partnerek készek megtartani a kormányban.
A Ruskóval szövetkező ellenzéknek obstrukcióval sikerült ellehetetlenítenie a parlament működőképességét, mire a két kormánypárt, a Bugár vezette MKP és a házelnök Pavol Hrusovsky vezette kereszténydemokraták (KDH) bejelentették: csakis az előre hozott választások mielőbbi kiírásában látják a válságból kivezető utat.
Előre hozott választásokra a törvény értelmében legkorábban csak jövő év tavaszán, fél évvel a rendes választási időpont előtt kerülhet sor.
A rendkívüli választást több ellenzéki és parlamenten kívüli párt is sürgeti. A Mikulás Dzurinda nevével jegyzett vezető kormányerő, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) még nem mondott határozott és hivatalos véleményt. Csupán néhány képviselője tett tétova nyilatkozatot arról, hogy korai még előre hozott választásokról beszélni. A Vladimír Meciar vezette ellenzéki erőhöz, a Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalomhoz tartozó Vladimír Veteska parlamenti alelnök viszont fölvetette, hogy a parlamentben előállt patthelyzetből olyan új kormány felállításával lehetne kilábalni, amelyben minden parlamenti párt képviseltetné magát.
Miután a hétfői fejlemények nyomán a házelnök egyenként tárgyalásokat kezdett a parlamenti pártokkal, Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakcióvezetője azt MTI-nek azt mondta: "Elképzelhető, hogy a házelnök tárgyalásai nyomán jövő hétre mégis csak összejön a parlament működőképességéhez szükséges többség."
MTI - fideszfrakcio.hu