fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Meddig érnek a Gyurcsány-polip csápjai?
2005. szeptember 14., 17:12
Vezető köztisztviselők és állami tulajdonú társaságok vezetői szereztek-e tulajdonrészt, vagy kaptak-e valamilyen vezetői megbízást Gyurcsány Ferenc tulajdonában lévő társaságokban? Szerdai ülésén erre a kérdésre kereste a választ az Apró-Gyurcsány érdekkör vagyongyarapodását vizsgáló parlamenti bizottság. Három személy esetében a szocialista képviselők is igennel válaszoltak a kérdésre.

Gyurcsány Ferenc kapcsolatrendszere egy olyan poliphoz hasonlít, amelyet minél alaposabban vizsgálunk, annál több csápja bukkan elő - mondta Szijjártó Péter bizottsági elnök az ülés előtt. Rámutatott, hogy a miniszterelnök gazdasági, politikai és magánjellegű kapcsolatai egy nehezen kibogozható hálót alkotnak. Mint mondta egyelőre annyi tudható, hogy a miniszterelnök jelenlegi és volt cégeinek tisztségviselői, illetve tulajdonosai az állami szférában is fel-felbukkannak, akár állami vállaltok vezetőiként, akár állami tisztségviselőként. Ez a kusza kapcsolatrendszer valószínűleg abban is közrejátszhatott, hogy Gyurcsány Ferenc ma a száz leggazdagabb magyar listáján is előkelő helyet foglalhat el - tette hozzá Szijjártó Péter.

A vizsgálóbizottság szerdai napirendjén Kiss Elemér, Szabó Pál, Szilvásy György, Dobrev Klára és Apró Piroska közéleti szerepvállalása és Gyurcsány Ferenc cégeiben vállalt tisztségeik vizsgálata szerepelt.
Kiss Elemér és Szabó Pál esetében a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között vita alakult ki arról, hogy a felügyelő bizottsági tagság vezetői megbízásnak tekinthető-e egy cégen belül vagy sem. Mint ismert, jelenleg a Szülőföld Alap vezetésével megbízott Kiss Elemér korábban az Altus Rt. és az Ark Rt. felügyelő bizottsági tagságát is betöltötte, míg Szabó Pál a posta jelenlegi vezérigazgatója ugyanilyen pozícióban volt a Motim Rt.-nél. A kormánypárti képviselők a gazdasági törvény szabályaira hivatkozva azon az állásponton voltak, hogy a felügyelő bizottsági tagság nem számít vezetői megbízatásnak, ezért a két személy közéleti és gazdasági szerepvállalásának vizsgálata értelmetlen. A fideszes képviselők ugyanerre a törvényre hivatkozva ennek ellenkezőjét állították, mondván a felügyelő bizottság tagjának igenis van befolyása egy cég működésére.

Szilvásy György, Dobrev Klára és Apró Piroska esetében a bizottság kormánypárti tagjai is elismerték, hogy a nevezettek politikai-közéleti tevékenységük mellett vezető megbízatásokat töltöttek be Gyurcsány Ferenc cégeiben, illetve azokban társtulajdonosokként is feltűntek. Mint ismert, Gyurcsány Ferenc jelenlegi kabinetfőnöke Szilvásy György igazgatósági tag volt az Altus Rt.-ben és a Perfekt Rt.-ben, valamint egyik tulajdonosa volt az Aldo Kft.-nek; Dobrev Klára, a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalának volt elnökhelyettese ügyvezetője volt az Altusba beolvasztott Fittelina Kft.-nek; Apró Piroska pedig előbb az Altus Rt. igazgatóságának elnöke volt, majd 2003 májusáig a Postabank Rt. felügyelő bizottságának és a Budapest Airport Rt. igazgatóságának elnöki posztját mondhatta magáénak.

Szijjártó Péter, a bizottság elnöke az ülés végén a testület tagjaival egyetértésben megállapította, hogy az előterjesztésében szereplő személyek közéleti-politikai és Gyurcsány Ferenchez köthető gazdasági szerepvállalásával kapcsolatos adatok megfelelnek a valóságnak, ugyanakkor csak további bizottsági meghallgatások után lehet választ kapni a tisztázatlan kérdésre.

fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Galéria: Az Apró-Gyurcsány-érdekkör gazdagodását vizsgáló bizottság ülése