A Sapientia EMTE új kampuszában tartott kétnapos rendezvényen mintegy 15 országból érkezett 20 professzor tartott előadást a Kárpát-medencei magyar nyelvű felsőoktatás jelenéről és jövőjéről. Az eseményen a professzorok világtanácsa több elismert egyetemi professzorral együtt a romániai magyarság és az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatás érdekében végzett meghatározó tevékenységéért "Pro Universitate Scientia" díjjal tüntette ki az RMDSZ elnökét. A kitüntetést és az erről szóló oklevelet Dr. Kecskés Mihály, a Világtanács elnöke nyújtotta át.
Az elmúlt másfél évtizedben az erdélyi magyar társadalomnak sikerült létrehoznia egy önálló, anyanyelvű oktatási rendszert, amelyet úgy kell a továbbiakban közös erővel fejleszteni, hogy ez nemcsak helytálljon, de versenyképes is legyen majd az Európai Unióban - hangsúlyozta üdvözlő beszédében a szövetségi elnök, úgy értékelve, hogy 1989 után a magyarságnak az oktatás terén is szinte a semmiből kellett új világot kellett teremtenie.
Tizenöt éves küzdelem árán sikerült önálló magyar oktatási rendszert felépíteni, amely ma már többek között jogi, műszaki, és közgazdasági szakképzést is biztosít. "Nemcsak az oktatóknak, hanem az erdélyi magyar közélet összes szereplőjének egyaránt feladata és felelőssége, hogy az oktatási rendszert tovább bővítsük és fejlesszük oly módon, hogy az megfeleljen az európai kihívásoknak" - hangsúlyozta Markó, rámutatva: bár az RMDSZ ma jó erővel van jelen a román politikai életben, így is előítéletekkel, burkolt vagy nyílt ellenkezéssel kerül szembe az anyanyelvű oktatás fejlesztése során.
A szövetségnek azonban ma már jóval több és hatékonyabb eszköze van az előítéletek leküzdésére, így a magyar oktatás bővítésére az eddigieknél is több lehetőség nyílik - mondta a politikus, utalva a még megoldandó számos feladatra is. Eszerint tovább kell fejleszteni a marosvásárhelyi magyar orvosi és gyógyszerészeti képzést, továbbra is kiemelt prioritás az önálló magyar tanszékek és karok létrehozása a Babes-Bolyai Tudományegyetemen.
Markó méltatta a magyar állam támogatásának és a Sapientia Erdélyi Magyar udományegyetem létrehozásának jelentőségét, leszögezve: a román állam adófizetőiként és teljes jogú tagjaiként az erdélyi magyaroknak joguk van a román állam által finanszírozott magyar felsőoktatásra. Az RMDSZ ezért hangsúlyosan szorgalmazza, hogy a román-magyar kormányülésen többek között szó legyen a Sapientia román költségvetési finanszírozásáról és a marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem kiemelt támogatásáról is - jelentette ki Markó Béla.
MTI - fideszfrakcio.hu