fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
GKI: jövőre 20 százalékos gázáremelés várható
2005. szeptember 21., 12:31
A Gazdaságkutató Intézet most közzétett 2005-2006-os prognózisa szerint jövőre minden sokkal jobb lesz. Bővül a GDP, csökken az infláció, emelkednek a reálbérek. Rossz hír viszont, hogy az előrejelzés úgy látja: legalább 15-20 százalékos gázáremelés várható.

Az idei év végéig a GKI szerint az eurózóna GDP-je kb. 1,6%-kal, a magyar gazdaságé - főleg a vártnál is dinamikusabban javuló külgazdasági teljesítmény következtében - mintegy 3,9%-kal nő. A foglalkoztatás az iparban, a mezőgazdaságban és a költségvetési szektorban mérséklődik, az üzleti szolgáltatásokban és az építőiparban nő, összességében nem változik. A munkanélküliség az év átlagában 7%-os lesz, magasabb az előző évekénél. A bruttó keresetek 9%-os bővülésre számítunk. Mivel a nettó kereset ennél gyorsabban nő, a reálbér 6%-kal emelkedik. A lakásépítés a 2004. évi csúcshoz képest alig mérséklődik. A lakosság fogyasztása mintegy 3,3%-kal növekszik. A beruházások dinamikusan, kb. 8%-kal bővülnek.
Az infláció a tavalyi - adóemelés okozta - átmeneti megugrás után tavasszal rohamosan csökkent, az év végéig 3,5-4% között ingadozik. Átlagosan 3,8%-os infláció várható. Az államháztartásban szimbolikus a változás. A magánnyugdíjpénztári megtakarításokkal korrigált hiány tavalyi 4,9% volt, s sokáig úgy tűnt, hogy 2005-ben kb. 4%-ra csökken. Igaz, ez tartós megtakarítások helyett főleg egyszeri bevételek (autópálya-eladás, privatizációból származó osztalék), illetve a jövő évre tolt jelentős kifizetési kötelezettségek (maradvány-képzés) "eredménye" lett volna. A napokban azonban nyilvánosságra került, hogy az Eurostat álláspontja szerint az autópálya-eladásból származó összegeket nem lehet figyelembe venni az ESA-deficit számításánál. Így a 2005. évi államháztartási hiány a GDP 5%-a környékén lesz.
A külkereskedelmi áruforgalom deficitje a tavalyi közel 4 milliárd euróról 3 milliárdra esik (miközben csak az energiaimport többletértéke 1 milliárd euró közelében lesz). A kivitel 11, a behozatal 7%-kal nő. A cserearány 1,5-2%-kal romlik.
A világgazdasági feltételek összességében nem javulnak 2006-ban. A Brent típusú kőolaj hordónkénti világpiaci ára 2005-ben átlagosan 55, 2006-ban 60-65 dollár lesz. A szakértők többsége a jövő év második felére némi olajár-csökkenésre számít. A magas energiaárak világgazdaságra gyakorolt hatása eddig viszonylag mérsékelt, az infláció (alacsony szintről) alig gyorsul, a gazdasági növekedés üteme alig lassul. Az európai konjunktúra kissé javul.
Az infláció jövőre tovább mérséklődik. Az áfa-csökkentés nyomán tavasszal még akkor is 2% alá megy az árindex, ha a világpiaci energiaárak kissé tovább emelkednének. Gazdasági és szociálpolitikai szempontból egyaránt indokolatlan lenne az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentése, valamint a földgáz termelői és fogyasztói árának általános támogatása. A világpiaci áralakulást követni kell, szükség esetén időben és mértékében ésszerűen tompítva. Emellett indokolt az alacsony jövedelmű családok gázár-kompenzációjának növelése. A GKI Rt. ennek megvalósulását feltételezi, a gáz fogyasztói árát illetően pedig azt, hogy a világpiaci árak emelkedéséből adódó (15-20%-os) áremelés a következő 10 hónapban - esetleg több lépcsőben - megvalósul. A nagyfogyasztók számára ennél nagyobb áremelés várható, ami tovagyűrűző hatással is jár. 2006 közepétől több állami-önkormányzati szolgáltatás díja is emelkedhet.
A jövedelempolitika viszonylag visszafogott lesz, de ez az előrejelzés egyik fő bizonytalansági pontja. A bruttó keresetek 5-5,5%-kal, a nettó bérek 6-6,5%-kal, a reálbérek 4%-kal nőnek jövőre. Egyensúlyi szempontból ennél is mérsékeltebb jövedelem-növekedés lenne kívánatos. Jövőre a cégek, a költségvetési intézmények és az alkalmazottak egy részénél nem lesz béremelés, mert az idei évről áthúzódó keresetnövekedés és a minimálbér emelkedése önmagában már kb. 2%-os bérbővülést jelent. A gyerektámogatás átrendeződik, reálértéke - a nyugdíjhoz hasonlóan - 3-4%-kal emelkedik. A lakosság fogyasztása 3,5%-kal nő, nettó pénzügyi megtakarítása meghaladja a GDP 4%-át.
A gazdasági növekedés üteme némileg gyorsul, a GDP várhatóan 4,1%-kal emelkedik. Folytatódik az építőipar 10% feletti bővülése, mintegy 7%-kal nő az ipari termelés, magas szinten marad a mezőgazdaság teljesítménye. A foglalkoztatás összességében kissé emelkedik, a munkanélküliségi ráta változatlanul 7%-os lesz.
A pénzpiacok időnként kissé elbizonytalanodhatnak a választások miatt, de trendjüket tekintve stabilak maradnak, s kedvezően fogadják, ha 2006 közepén felerősödik a mélyreható változtatási szándék és a rövidtávú kiigazítási törekvés az államháztartás területén. Számottevő (akár erősödő) tőkebeáramlás feltételezhető.

Forrás: tozsdeforum.hu

fideszfrakcio.hu