fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Svájci népszavazás az uniós szabadságok kiterjesztéséről
2005. szeptember 25., 10:49
Ma döntenek a helvétek arról, hogy Svájc kiterjessze-e az új uniós tagállamokra az EU szabadságokat, valamint arról, hogy elegendőnek tartja-e a lakosság a bér és szociális dömping megelőzésére hozott kormányzati lépéseket. A közvéleménykutatók egy szoros kimenetelű népszavazást jövendölnek.

A Schwyz kantonbeli regionális lap Népszavazás az uniós szabadságok kiterjesztéséről címmel tudósít a mai svájci voksolásról. Ma döntenek a helvétek arról, hogy Svájc kiterjessze-e az új uniós tagállamokra az EU szabadságokat, valamint arról, hogy elegendőnek tartja-e a lakosság a bér és szociális dömping megelőzésére hozott kormányzati lépéseket. A közvéleménykutatók egy szoros kimenetelű népszavazást jövendölnek.
Az uniós szabadságokra vonatkozó, az EU 15 régi tagjával megkötött kétoldalú egyezményekre a svájciak 2000-ben bólintottak rá, s a megállapodások 2002 közepén létek hatályba. Most ezen megállapodásokat terjesztenék ki a tíz új tagállamra.
A munkaerőpiacok kölcsönös megnyitása több lépésben és ellenőrzötten történik. 2009-ben ismét lehetséges az addigi tapasztalatok alapján egy referendum megtartása és 2014-ig érvényben lesz egy védzáradék: amennyiben a bevándorlás túlzottan magas, akkor a svájci állam ismételten korlátozhatja a tartózkodási engedélyek kiadását.
Annak biztosítása érdekében, hogy a svájci bért és munkafeltételeket betartsák, 2004 közepétől az uniós szabadságok kiterjesztésével párhuzamosan számos jogszabályt fogadott el a berni kormány. Megerősítették a bérdömping elleni ellenőrzéseket, minimálbért is tartalmazó munkaszerződéseket könnyebb megkötni és adott területekre kiterjeszteni.
A törvénytervezet ellen a Svájci Demokraták (SD) vezetésével három jobboldali csoportosulás küzd. Ők attól kívánják megóvni az alpesi államot, hogy a korlátlan bevándorlás által olcsó keleti munkaerő árasztja el az országot, így leszorítják a béreket, növekedni fog a fekete munka és a kelet-európaiak elviselhetetlen terhet jelentenek majd a szociális ellátórendszerek számára. Egy szélső baloldali, a törvénytervezet ellen kampányoló bizottság is veszélyeztetve látja a helvét munkaerőpiacot.
Munkaadói szövetségek, szakszervezetek és a kantonok támogatják az uniós szabadságok kiterjesztését. A berni parlamentben képviselt pártok közül csak a Svájci Néppárt (SVP) megosztott a kérdésben. A szabályozás támogatói azzal érvelnek, hogy a svájci gazdaság a kelet-európai piacok növekedéséből profitálni fog.
A voksolás nemleges kimenetelével Svájc különböző módon szabályozná a régi és új EU letelepedését és munkavállalását. Ez a kormány szerint bizonytalanságot okozna és ezzel gyengítené a svájci gazdaság lehetőségeit. A nemek győzelme az úgynevezett "Guillotine záradék" miatt a már korábban az új tagokkal megkötött kétoldalú szerződések érvényességét is veszélyeztetné.

Forrás: Bote der Urschweiz (bote.ch), MNO

fideszfrakcio.hu