fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megkezdték munkájukat a bolgár és román megfigyelők az Európai Parlamentben
2005. szeptember 27., 07:37
Megkezdte megfigyelői tevékenységét hétfőn az Európai Parlamentben (EP) 35 román és 18 bolgár képviselő, a témával kapcsolatban kiadott közleményében a Fidesz EP-frakciója emiatt "a magyar nemzet számára történelmi jelentőségűnek" nevezte az EP Strasbourgban zajló plenáris ülését, és Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője az MTI-hez eljuttatott saját közleményében ugyancsak úgy vélekedett, hogy "a magyar nemzet történelmében új fejezet nyílt".

A román megfigyelők között található a Romániai Magyar Demokrata Szövetség három megfigyelője, Kelemen Attila, Kónya-Hamar Sándor szenátor és Szabó Károly, akik a többi új jövevénnyel együtt mostantól - megfigyelői státusuknak megfelelő jogosítványok erejéig - részt vesznek a parlamenti munkában.
A megfigyelőket üdvözölve Josep Borrell Fontelles, az EP elnöke jelezte, hogy kreatív munkát remél a román és bolgár kollégáktól. Az interneten is követhető beszédében az elnök meggyőződését fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy Bukarest és Szófia tagsága a tervek szerint 2007 első napjától megvalósul.
Kelemen Attila, az RMDSZ képviselője az MTI-nek elmondta: nagyon meleg fogadtatásban részesültek az Európai Parlamentben. Fontos momentumnak értékelte tevékenységük kezdetét, de hozzátette, az "nagyon fontos feladat is az elkövetkező időre, hiszen szeretnénk, ha Románia 2007. január 1-jén csatlakozna, és addig az idő már nagyon rövid".
Legfontosabb feladatuknak a romániai magyar képviselő azt említette, hogy a parlamenti bizottságokban dolgozzanak intenzíven. Emellett lobbytevékenységet, kapcsolatteremtést terveznek az első időszakban - adta értésre.
Közleményében a Fidesz "külön örömnek" minősítette, "hogy a felvidéki Magyar Koalíció Pártja képviselőihez hasonlóan a Romániai Magyar Demokrata Szövetség megfigyelői is a legnagyobb képviselőcsoporthoz, az Európai Néppárti Képviselőcsoporthoz csatlakoztak. Sok évtized után először fordul elő, hogy az egykor együtt élő magyarság képviselői az Európai Unió keretei között ismét az egységes magyar nemzetért dolgozhatnak".
"Ez a folyamat, reméljük, elvezet a trianoni szerződésben megállapított igazságtalan határok légiesítéséhez és a Kárpát-medencében élő magyarság emberi, kisebbségi jogainak maradéktalan érvényesítéséhez A mai napon is hangsúlyozni szeretném - mondta Szájer József delegációvezető köszöntőjében a közlemény szerint -, hogy a magyarság határokon átívelő újraegyesítése csak akkor lesz teljes, ha a vajdasági, kárpátaljai és horvátországi magyarságnak is lehetősége nyílik az európai szintű önálló politikai képviseletre".
Tabajdi Csaba elmondta: "nagy örömmel fogadjuk a román és bolgár megfigyelőket az Európai Parlamentben, és külön öröm számunkra, hogy három RMDSZ-es képviselőtársunk is csatlakozik hozzánk. Annak idején megfigyelőként mi ilyen segítséggel nem élhettünk. Ám nagyon fontosnak tartjuk, hogy az RMDSZ-es megfigyelők már a kezdetektől sikeresen végezzék munkájukat. Mi, szocialisták, bízunk abban, hogy a legfontosabb kérdésekben sikerül teljes magyar nemzeti egységet teremteni az Európai Parlamenten belül" - hangsúlyozta.
Dobolyi Alexandra (MSZP), aki jelentéstevőként részt vett a két ország csatlakozási folyamatának előkészítésében, és többször járt különböző szintű delegációk tagjaként Romániában, elmondta, hogy a tárgyalások folyamán mindig kiemelték, a határon túli magyaroknak szülőföldjükön kell megtalálni érvényesülésüket. "Ez a szempont vezérelte a szocialistákat, amikor támogatták az unió további bővítését, amely reményeik szerint 2007. január 1-jével meg is valósul" - szögezte le a magyar képviselő asszony a nyilatkozatban.
A parlamenti megfigyelők részt vehetnek az EP plenáris ülésein, azonban nem szólalhatnak fel, nem szavazhatnak, és tisztségre sem jelölhetik őket. Kivehetik ugyanakkor a részüket a szakbizottságok és a parlamentközi delegációk munkájából (de itt sem szavazhatnak, és itt sem kerülhetnek tisztségbe). Utóbbiakba az a képviselőcsoport jelölheti őket, amelyhez érkezésükkor - otthoni pártjuk nézetei alapján - csatlakoztak. A szakbizottságokban a megfigyelők csak a testület elnökének engedélyével szólalhatnak fel, és bármiféle hivatalos szöveget is csak rajta keresztül terjeszthetnek be. A harmincöt romániai megfigyelő közül tizenhárom a szenátus, huszonkettő pedig a képviselőház küldötte. Tizenketten a szocialista, kilencen - köztük az RMDSZ-esek - a néppárti, heten a liberális EP-képviselőcsoporthoz csatlakoznak, szintén heten a függetlenek között foglalnak majd helyet. A tizennyolc bulgáriai megfigyelő több mint harmada, hét képviselő a liberális frakcióban foglal helyet, hatan a szocialistákhoz , négyen a néppártiakhoz csatlakoznak, egy honatya pedig a függetlenek közé ül.
Magyarország - a másik kilenc, 2004. május 1-jén csatlakozott országgal együtt - a bővítést megelőző egy évben küldött EP-megfigyelői státusú országgyűlési képviselőket Brüsszelbe, illetve Strasbourgba.

MTI - fideszfrakcio.hu