fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kétes kórházprivatizációs ügyletek
2005. szeptember 28., 09:05
A fővárosi kórházaknál zajló lopakodó privatizációról tartott sajtótájékoztatót kedden Kupper András. A fővárosi Fidesz-MKDSZ frakcióvezetője kiemelte: a PR-re költött közpénzeket inkább a kórházak működtetésére kellene fordítani.

Kupper András elmondta, hogy az egészségügyi magánosítás Budapesten nem is annyira lopakodó, hiszen egyre nyilvánvalóbban próbál teret nyerni a főváros által tulajdonolt és fenntartott intézményekben. "Évek óta tart a vita arról, hogy vajon a költségvetési szervként működő kórházak alkalmas struktúrák-e, és évek óta váratott magára az a döntés, hogy a főváros közhasznú társasági formában, de gazdasági társaságként jobban tudja-e működtetni az intézményeket" - jelentette ki. Amikor a közhasznú társasági vita folyt a fővárosi közgyűlésben és az egészségügyi bizottságban, a főváros vezetői nem tudták megindokolni, hogy miért lenne jobb ez a gazdasági forma, hiszen a kiadások és a bevételek ugyanazok lennének. Kupper András szerint ennek egyetlen oka lehet, amit a városvezetés nem akar bevallani: a tőkebevonás.

A fővárosi önkormányzat három kórház ilyen módon való átalakításáról döntött: a Budai Gyerekkórházról, a Visegrádi Gyógyintézetről és a Schöpf - Merei Kórházról. A fővárosi ellenzék azért nem támogatta ezt az átalakítást, mert nyilvánvaló volt, hogy az MSZP-SZDSZ-es városvezetés az intézmények privatizációját készíti elő. Budapest közgyűlése saját forrása nem lévén, úgy döntött, idegen tőkét von be, hogy fenn tudja tartani ezen kórházak működését, fejlesztését - mutatott rá.

PR helyett inkább kórházakra

A Budai Gyerekkórház és a Schöpf - Merei Intézet esetében ez a forrás tőkebevonásos pályázat révén jutna az intézményekhez, amelyet az Egészségügyi Bizottság értékelt a múlt héten. A Budai Gyerekkórház esetében nem érkezett érvényes pályázat, a Schöpf - Merei Kórházra pedig mindössze egyetlen ajánlattevő jelentkezett. Jóllehet a fővárosi közgyűlés elé az az értékelés érkezik majd be a bizottságtól, hogy fogadja el ezt a pályázatot azzal a kikötéssel, hogy a részletekről még tárgyalni kell, azonban a fővárosi ellenzéki frakció szerint ez a pályázat nem értékelhető, ezért annak elutasítására szavaznak majd. Ugyanis túl azon, hogy a befektető a menedzsmentjogokat kéri, azt is kiköti, hogy a többségi tulajdonos, a fővárosi önkormányzat a menedzsment által hozott összes döntést fogadja el. Mindezt úgy, hogy a pénzügyi befektetésére sem vállal semmilyen garanciát. Ha a befektetés megbukik, gyakorlatilag akkor is kockázatmentesen hozzájuthat tőkéjéhez.

A fővárosi Fidesz-MKDSZ-frakció azt javasolja, hogy a közgyűlés mindkét pályázatot tekintse eredménytelennek. Azt is kérik, hogy Budapest próbálja meg maga kigazdálkodni a fejlesztéshez szükséges összeget. Kupper András rámutatott, a városvezetés által PR-re elköltött pénzek egy kis része is elég lenne ezen intézmények megfelelő működtetéséhez. Emlékeztetett, Budapesten a polgárok többsége elutasította a kórházprivatizációt a kettős népszavazás során.

Forrás (kép és szöveg): A.D. - Fidesz Webszerkesztőség, 2005. szeptember 28.