fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Felavatták Hagara Viktor emléktábláját Beregszászon
2005. szeptember 30., 16:07
Magyar és ukrán parlamenti képviselők részvételével avatták fel Hagara Viktornak, az Interparlamentáris Unió (IPU) alapítójának, Bereg vármegye egykori főispánjának az emléktábláját pénteken Beregszászon.

Az avató ünnepséget megnyitó beszédében Hárs Gábor országgyűlési képviselő, az IPU magyar nemzeti csoportjának elnöke kiemelte: a nagyszőlősi születésű Hagara egyike a világ máig legnagyobb parlamenti szervezete, a 110 évvel ezelőtt Párizsban kilenc ország által létrehozott és ma 141 parlamentet tömörítő IPU alapítóinak. A ma élő nemzedékek számára is példamutatónak nevezte azt a hallatlan odaadást, amellyel Hagara a nemzetközi kapcsolatok fejlesztésén s ezen belül a többség és kisebbség viszonyának javításán, rendezésén munkálkodott.
Hárs Gábor hangsúlyozta: Hagara Viktor emlékének ápolása hozzájárul Magyarország és legnagyobb szomszédja, Ukrajna kapcsolatainak a szorosabbra fűzéséhez, ami azért is fontos, mert az európai integrációt nem csak nyugat, hanem kelet felé is erősíteni kell, annál is inkább, mivel ez - a magyar alkotmány szellemének megfelelően - a kárpátaljai magyarság érdekeit szolgálja.
Hagara Viktor munkásságát méltató beszédében Oreszt Klimpus ukrán parlamenti képviselő, Ukrajna volt budapesti nagykövete a kijevi legfelsőbb tanács ukrán-magyar tagozatának tagja elmondta: minden kárpátaljainak büszkének kell lennie arra, hogy a vidék szülötte az IPU egyik megalapítója. Mint rámutatott, a kárpátaljai magyarság ma is aktív politikai szerepet játszik, hiszen viszonylag nem nagy lélekszáma ellenére Ukrajna legszervezettebb, legtevékenyebb nemzeti kisebbsége.
Katona Tamás történész, a magyarországi Kárpátalja Szövetség elnöke ünnepi beszédében elmondta, hogy Hagara Viktor korának egyik legaktívabb országgyűlési képviselője, a közjóért tenni akaró államférfija volt, aki Bereg vármegye főispánjává történt 1897-es kinevezése után rokonával, Egan Edével karöltve küzdött a mai Kárpátalja területén a társadalmi igazságosság érvényesüléséért, határozottan fellépett a vidék ruszin lakosságának gazdasági kizsákmányolása ellen.
Katona kiemelte: a ma élők számára példamutató az, ahogy Hagara 1903-ig tartó főispánsága alatt iskolavárost csinált Beregszászból. Ez manapság különösen fontos a kárpátaljai magyarság számára, hiszen nyilvánvaló, hogy a kisebbség csak akkor tud teljes életet élni, csak akkor képes hatékonyan megvédeni magát, az érdekeit, ha megvan a megfelelő minőségű anyanyelvű oktatási rendszere az óvodától az egyetemig.
Az Országgyűlés képviselőinek küldöttsége találkozott Kárpátalja megye vezetésével, megbeszélést folytatott a magyar érdekvédelmi szervezetek, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség vezetőivel, tárgyalt a magyar többségű Beregszászi járás irányítóival és felkereste a beregszászi székhelyű II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát.

MTI - fideszfrakcio.hu