fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szívtelen megoldás a szívbetegek ellen
2005. október 3., 16:57
"Biztosan tudja, hogy ma a hirtelen szívhalál a vezető halálok Magyarországon. Az összes haláleset több mint felét a szív- és érrendszer betegségei okozzák, évente 25 ezren halnak meg infarktusban - a legtöbben középkorú férfiak" - kezdte interpellációját Bartha László.

Ezt a problémát látva mit tenne egy felelős, ésszerűen gondolkodó kormány? Ígéretének megfelelően mindent megtenne a megelőzésért, azért, hogy minél kevesebb ember kapjon infarktust. És mit tett a Gyurcsány-kormány? Lecsökkentette a szívkatéteres megelőző beavatkozások támogatását. Már megint más a beszéd, és más a valóság... Hogy mit jelent mindez? Azt, hogy sokkal kevesebb támogatás jár a megelőző szívkatéterezésre, mint az infarktusos beteg ellátására. A kórházakat Önök így kegyetlen döntés elé állították: vagy visszautasítanak betegeket, életveszélybe sodorva őket, vagy minden rászorulón elvégzik a beavatkozást, ezzel azonban a kórház kerülhet csődbe - hangoztatta a képviselő.
Leszögezte: Miniszter Úr, ez szívtelen megoldás. Nem elfogadható az a magyarázat, hogy azért vettek el pénzt, mert a beavatkozáshoz szükséges eszközök ára jelentősen csökkent. Ez egyrészt nem teljesen igaz, mert a korszerű, hatékonyabb eszközök ára alig változott. Másrészt: még ha csökkent volna is az áruk, nem az a megoldás, hogy elveszik a pénzt, hanem az, hogy a meglévő pénzből több beteget lássanak el! A kardiológusok szakmai szervezete szerint a Gyurcsány-kormány ezzel a lépéssel évi másfél milliárd Ft-ot vesz el a szívkatéteres központoktól. Még jobban sújtja a megszorítás azokat az intézményeket, amelyek kizárólag kardiológiai beavatkozásokat végeznek.

Persze, a Gyurcsány-kormány sosem volt szívbajos, amikor pénzt kellett elvenni valahonnan... A szívgyógyászok szerint a kormány sérti az esélyegyenlőséget, és ellentmond a kormányprogramnak. Valóban, alig egy éve Gyurcsány Ferenc programjában vállalta a szívbetegek gyógyulási esélyének javítását. De ez a lépés ellentmond a józan észnek is, hiszen ép ésszel felfoghatatlan: kinek éri meg megvárni, amíg egy beteg valóban infarktust kap? - tette fel a kérdést.

Miniszter Úr! Ön a nyáron még azt mondta: a cél az, hogy többletforrásokat biztosítsanak a megelőzésre. Ezek szerint nem volt túl sikeres, mert ennek éppen az ellenkezője történt. Ha netán az Ön feje felett döntöttek ebben a kérdésben - Gyurcsány Ferenc, Veres János, netán Kóka János — mondja el nekik, hogy nagy baj van. Ne beszéljen nekik szívkatéterről, családi tragédiákról, a szívbetegek szenvedéséről, azt nem biztos, hogy megértik. Mondja el nekik, hogy nemzetgazdasági érdekről is szó vau! Ha nem sajnálnák a pénzt a megelőzésre, kevesebb lenne az infarktus, kevesebb ember válna rokkanttá, és így évente sok ezren tudnának tovább dolgozni, és adót fizetni. Tisztelt Miniszter Úr! A szocialisták sok ballépést tettek már ezen a területen is - hol van már az ingyenes szívgyógyszer mítosza? Ha azonban a Gyurcsány-kormány a szívbetegek életesélyeit tovább rontja, akkor alkalmatlan a kormányzásra.
Ha valóban fontos Önöknek a megelőzés, miért vették el a pénzt a szívkatéteres központoktól? Miért kell egy magyar embernek szívinfarktust kapnia ahhoz, hogy a kormány foglalkozzon vele?


Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszában azt hangsúlyozta, 1000 milliárd forinttal költenek többet egészségügyre, mint 1998-2002 között. Hozzátette: több katéterlabor működik jelenleg az országban, 12 ezerrel több beteget látnak el amellett, hogy a betegekre fordított pénz nagysága is megnőtt. Fónagy János viszontválaszában arra kérte a minisztert, hogy ne statisztikákra hivatkozzon, és egy szeptember 1-től hatályba lépett törvényre utalva nem fogadta el a tárcavezető érvelését.


fideszfrakcio.hu