fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mindenkit érint az újabb gázáremelés
2005. október 4., 07:54
Tíz-tizenöt százalékkal drágulhatnak a sütőipari termékek a nagyfogyasztói gázáremelés nyomán. Az ipari fogyasztók érdek-képviseleti szervezetei az Alkotmánybíróságon támadnák meg az új árrendeletet. A nagyfogyasztók ügyfeleikre terhelik a megemelkedő költségeket - írja a Magyar Nemzet.

Idén már harmadszor drágul a nem lakossági körbe tartozó közüzemi fogyasztók számára a földgáz. A november elsején életbe lépő, tizenkilenc százalékos áremelés híre bénítólag hatott a nagyfogyasztókra, különösen annak fényében, hogy különböző kormányzati forrásokból a közelmúltban többször is elhangzott: az idén már nem drágul ez a fajta fűtőanyag. Szaniszló Mihály, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke elmondta: a vállalatokat képviselő érdekvédelmi szervezetek valószínűleg az Alkotmánybírósághoz fordulnak majd, mert az új tarifarendelet diszkriminatív és még tovább erősíti a vállalkozások versenyhátrányát.
A drágább nagyfogyasztói gáz közvetett módon a kisfogyasztókat is érinti. Az energiaigényes iparágak ugyanis nem tehetik meg, hogy lenyeljék az újabb áremelést, így a többletköltséget minden bizonnyal megpróbálják majd érvényesíteni az árakban. Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke, egyben maga is vállalkozó, a lapnak elmondta, hogy átlagosan 10-15 százalékos áremelésre van szükség a sütőiparban. A szakember arra számít, hogy az alaptermékek - a kenyér, a zsemle és a kifli - ennél kisebb, a szeletelt termékek és a sütemények viszont ennél nagyobb mértékben drágulhatnak. Az a pékség, amelyik nem tudja érvényesíteni áraiban a drágább földgáz okozta költségnövekedést, Ilonka Boldizsár szerint csődbe megy majd.
Ugyancsak csőd fenyegeti a kisebb építőipari vállalkozásokat. Kató Aladár, az építőanyagokat gyártó és forgalmazó Tondach Magyarország Rt. vezérigazgatója szerint a drágább gázzal együtt minden bizonnyal drágább lesz majd a tégla, a cserép és a cement is, ám pontos számokat még nem tudott közölni.

Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a lapnak elmondta: egyelőre nem tájékoztatták őket a támogatás módjáról. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy segítség nélkül a települések lehetetlen helyzetbe kerülnek. Nagyjából ez a bizonytalanság jellemzi a távfűtést igénybe vevő nem lakossági fogyasztókat is. A vállalati ügyfelek biztosan többet fizetnek majd a távhőért, azt azonban nem tudni, mi lesz a kedvezményezett körbe tartozókkal.

- Tévedés azt gondolni, hogy a lakosságot nem érinti a mostani gázáremelés, amely az infláció több mint hatszorosa - állapította meg a távirati irodának tegnap a Fidesz energetikai munkacsoportjának vezetője. Lázár Mózes szerint az érintettek ezt a drasztikus mértékű emelést előbb-utóbb kénytelenek a fogyasztókra hárítani. A politikus emlékeztetett arra, hogy idén ez a harmadik gázáremelés. Januárban volt egy mindenkit érintő, hatszázalékos drágulás. Az ellenzéki párt már akkor kérte a kormányt, hogy ezt a lépést halasszák el a fűtési szezon végéig, de erre nem került sor. Az augusztus elsejei, hétszázalékos gázáremelésnél azt kérték, hogy az a szociális, oktatási és egészségügyi intézményeket ne érintse, de ezt is figyelmen kívül hagyta a kormány. - Ezek után a Gyurcsány-kormánynak semmilyen erkölcsi alapja nincs arra, hogy győzelmi jelentésként értékelje a gázáremelést. A Medgyessy- és a Gyurcsány-kabinet alatt összességében 80 százalékos gázáremelésre került sor a legmagasabb fogyasztói kategóriában - hangsúlyozta a politikus.

mno.hu - fideszfrakcio.hu