Markó emlékeztetett, hogy az elmúlt napokban többször is tárgyalt a határátlépéssel kapcsolatos új szabályok témájáról Vasile Blaga belügyminiszterrel. Kedden ismét volt alkalmuk beszélni, s ekkor a tárca vezetője immár pozitív fejleményekről számolhatott be a miniszterelnök-helyettesnek. Blaga ugyanis közölte vele: tárgyalt magyar kollégájával, és sikerült megoldást találni.
A két ország belügyi tárcáinak a vezetői e közlés szerint megegyeztek: a két határrendészet megállapodást köt egymással arról, hogy a két ország közötti határátlépés esetén nem alkalmazzák a román belügyminisztérium által megállapított általános kritériumrendszert, az csak a schengeni országokra lesz érvényes. Ennek a megállapodásnak az alapján a román belügyminiszter nagyon hamar módosítja fogja az október elsején érvénybe lépett rendeletet - mondta Markó.
Ez a gyakorlatban azt jelenti - tette hozzá a politikus -, hogy Magyarországra utazás esetén ugyanazok a szabályok lesznek érvényesek, mint amelyeket a mostani belügyminiszteri rendelet kiadása előtt alkalmaztak. A szigorúbb feltételeket tehát a két fél csak a schengeni határra vonatkozóan tekinti kötelezőnek. "Ezzel gyakorlatilag oda jutnak majd el, amit jómagam is javasoltan néhány nappal ezelőtt a belügyminiszternek, miszerint csak a schengeni országok esetében érvényesítsenek szigorúbb követelményeket" - mondta az RMDSZ elnöke, aki szerint napok kérdése, hogy megoldódjék a helyzet.
Az október elsején hatályba lépett román belügyminiszteri rendelet új szabályozást vezetett be a kiutazni kívánó román állampolgárok számára, de ez - mint arra a magyar külügyminisztérium szóvivője hétfőn Budapesten felhívta a figyelmet - indokolatlanul megnehezíti a romániai magyarság kapcsolattartását az anyaországban élő rokonokkal, ismerősökkel, kedvezőtlenül érinti a turista vagy üzleti céllal Magyarországra látogatni kívánó bármely román állampolgárt is. A nehezítés abban áll, hogy a határátlépésnél az utasnál lévő pénzmennyiségtől függetlenül valamilyen hivatalos okmány meglétét (meghívólevelet, utazási iroda igazolását) is megkövetelik.
A magyar külügyi szóvivő maga is jelezte: Magyarország szükségesnek tartja, hogy a két ország belügyminiszterei közvetlen tárgyalások során keressenek gyors megoldást a két ország polgárai közötti érintkezést akadályozó intézkedések módosítására.
MTI - fideszfrakcio.hu