A kommentár szerint Horvátország "hitvány alku" eredményeként, szomszédjának és "egykori gyarmattartójának (Ausztria) a szakadék széléig elmenő pofátlan manőverezése" révén erőltette vissza magát a tárgyalóasztalhoz. Ráadásul az, hogy az EU érvénytelenítette a tárgyalások felfüggesztését, amelyet eredetileg a háborús bűnökkel vádolt Ante Gotovina horvát tábornok kiadatásáig rendelt el, nem jó jelzés azoknak az országoknak - különösen Szerbiának és Boszniának -, amelyek nem hajlandók felelősséget vállalni a múltbeli atrocitásokért, vagy megtenni a tartós balkáni megbékéléshez elengedhetetlen lépéseket - áll a The Times szerdai vezércikkében.
A tekintélyes brit lap szerint Zágráb azzal érvel, hogy Gotovina kiadatásának megtagadása nem vethető össze az emberi jogok azon széles körű és módszeres megsértésével, amely Törökországot hosszú éveken át jellemezte. Ez az összehasonlítás azonban hamis, hiszen legkevésbé éppen a jelenlegi ankarai vezetés veszi félvállról ezeket a múltbeli visszaéléseket, és a török kormány az elmúlt években reformok sorát honosította meg az egyéni jogok és szabadságjogok erősítésére.
Horvátország ezzel szemben nemcsak figyelmen kívül hagyta a hágai törvényszék követelését a legalább 150 szerb legyilkolásával és 200 ezer erőszakos deportálásával vádolt Gotovina letartóztatására, de négy éve megengedi neki, hogy meghúzza magát valahol, valószínűleg egy ferences kolostorban. Ráadásul a tábornokot még a horvát kormány tagjai közül is sokan népi hősnek tekintik - áll a The Timesban.
A kommentár szerint az, hogy Ausztria a török felvételi tárgyalások elkezdését - vagyis egy már eldöntött lépést - az EU egy másik politikai határozatának megváltoztatásához kötötte, rossz precedenst teremt, különösen egy olyan ország részéről, amely januárban átveszi az unió soros elnöki tisztségét. Aligha üdvözlendő, hogy Horvátország kizárólag az osztrák zsarolás eredményeként ülhetett a tárgyalóasztalhoz - írta a szerdai The Times.
MTI - fideszfrakcio.hu