A rendezvény ünnepi szónoka, Sziklavári Vilmos ungvári magyar főkonzul beszédében kiemelte: a legújabb kori Magyarország alkotmányos és erkölcsi kötelességének tekinti a határon túli nemzetrészek, köztük a kárpátaljai magyarság nemzeti önazonossága, anyanyelvének és kultúrájának szülőföldön való megőrzése támogatását, valamint azt, hogy elősegítse akadálymentes kapcsolattartását az anyanemzettel. Ezt a célt szolgálja a magyar kormány által jövőre bevezetendő nemzeti vízum intézménye - tette hozzá.
Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke beszédében kifejtette, hogy egy nemzet akkor maradhat meg, ha sorsfordító időkben van kinek magára venni a hős és a mártír szerepét. Szerinte a kárpátaljai magyarok épp most élnek olyan időszakban, amikor megfordul a sorsuk, most dől el, hogy megmaradnak-e vagy sem. Ezért fontos figyelembe venni a magyar szabadságharc hőseinek és mártírjainak példáját, ezért kell emléküket ápolni - emelte ki.
Kovács úgy vélte, hogy tavaly december 5-én az anyaországi magyarság nagy része nem tudott helytállni nemzethűségből, nemzeti szolidaritásból. A kárpátaljai magyaroknak okulniuk kell ebből a kudarcból, hogy hasonló helyzetbe kerülve ne kövessék el ezt a hibát, nehogy bárki is a szánandó antihősökhöz sorolhassa őket - hangsúlyozta a KMKSZ elnöke.
Az évfordulós megemlékezés záró aktusaként a kárpátaljai magyar szervezetek, a történelmi egyházak, az ungvári magyar főkonzulátus és a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) képviselői megkoszorúzták Perényi Zsigmond emlékművét.
Ungváron is megemlékeztek a tizenhárom aradi vértanú kivégzésének évfordulójáról. A Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége és az Ungvidéki Magyar Szövetség vezetői, a HTMH és az ungvári magyar főkonzulátus képviselői megkoszorúzták Szegelethy János honvédtiszt sírját és Bémer László mártír római katolikus főpap emléktábláját, majd a Petőfi téri művészeti szakközépiskolában tartott műsoros esttel idézték fel a 156 évvel ezelőtt történteket.
MTI - fideszfrakcio.hu