fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A belgrádi NIN című hetilap tényfeltáró riportot közölt a vajdasági jogsértésekről és az EP-határozatról
2005. október 7., 13:42
Pacák és fenyegetések címmel tényfeltáró riportot közöl a pénteken megjelent NIN című belgrádi hetilap a vajdasági nemzetiségi viszonyokról és az Európai Parlament múlt heti határozatáról.

NIN azzal vezeti fel két és fél oldalas riportját, hogy "az őszi nyomásgyakorlások sémáját az országra az idén az Európai Parlament vajdasági határozata koronázta meg", jóllehet a tartományban ötször kevesebb incidens történt, mint tavaly. Érdekes módon a határozat pont akkor született, amikor az ENSZ Fejlesztési Programjának felmérése kimutatta, hogy a szerbek a magyarokkal vannak a legközelebbi viszonyban az összlakosság harmadát kitevő 23 nemzeti közösség közül.
A hetilap rávilágít arra, hogy Szerbiát és a szerbeket sok probléma sújtja. "Nem ideális a helyzet a Vajdaságban sem, de mindazok után, ami velünk történt, a tartomány továbbra is példaként szolgálhat. Megközelítőleg annyira, mint amikor a magyar kisebbség helyzete példaként szolgált, a magyar kormány pedig érvként használta ezt, a romániai és csehszlovákiai magyarok helyzetének javítását követelve" - írja a NIN.
Szerbiát szokás szerint meglepte az EP-határozat, de a politikai vezetés azonnal megtalálta a bűnbakokat a vajdasági magyar és horvát politikai vezetők személyében. A lap idéz több belgrádi és újvidéki politikust, külön interjút készít Kasza Józseffel, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével, aki arról beszél, hogy a magyar fiatalok félelemben élnek, és szánalmas az, hogy az állam nem tudja őket megvédeni. Kasza szerint azok a hibásak, akik ezt félremagyarázzák és bagatellizálják.
A NIN hosszasan idézi Bosko Kovacevic szabadkai szociológust, aki szerint az EP-határozat "paca a kormánynak". Valami nincs rendjén szerinte a többségi nemzet és a kisebbségi közösségek viszonyában, köztársasági szinten pedig nincs olyan intézmény, amely megelőző intézkedéseket tudna tenni. Nem képesek erre a kisebbségi nemzeti tanácsok sem, mert ők csupán "demokratikus díszítmények", így a terep át van engedve a pártoknak, amelyek tőkét kovácsolnak mindebből.
Kovacevic szerint az incidensek valóban megszaporodtak, amióta a magyarok parlamenti képviselet nélkül maradtak. Megsokszorozódtak a falfirkák és az incidensek, miután elmaradtak a változások a bírói és rendőri szervekben. A szociológus követhető folyamatot lát ebben: először a falfirkák hozták a kisebbségek tudomására, hogy nemkívánatosak, és miután a politikai vezetők viszonylag könnyedén elsiklottak efelett, jelentkeztek az összetűzések és az incidensek.
A NIN végül megállapítja, hogy Szerbiában az etnikai kisebbségek mindig a területi és nem a kulturális autonómia megteremtésére törekszenek, tagjaik a kisebbséghez való tartozást elsősorban politikai-állami és nem kulturális keretben élik meg. A gondot pedig abban látja a hetilap, hogy az Európai Parlamentben rendkívüli jóindulattal tekintenek minderre.

MTI - fideszfrakcio.hu