Szerdán második alkalommal hallgatta meg Gyurcsány Ferencet az Apró-Gyurcsány érdekkör gazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság. Deutsch Tamás és Szijjártó Péter csaknem két tucat kérdés segítségével igyekezett feltárni az igazságot a Szalay utcai ingatlan megvásárlásával és a Fittelina Kft. ügyeivel kapcsolatban. A meghallgatáson kiderült, hogy a miniszterelnök saját cégétől bérli a saját uszodáját.
Deutsch Tamás a Szalay utcai ingatlannal kapcsolatban a következő kérdések megválaszolását kérte a miniszterelnöktől:
Igaz-e, hogy az állami tulajdonú Szalay u. 4. szám alatti ingatlan értékbecslését a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából az Ön cége, az Altus Rt. végezte el ?
Igaz-e, hogy az Altus Rt. a Szalay u. 4. sz. VI-VII. emeletén lévő ingatlanokat 16.040.000,- Ft-ra, földszintjén lévő ingatlant pedig 9.797.000,-Ft-ra értékelte?
Igaz-e, hogy 1994. május 26-án az Ön érdekeltségébe tartozó Aldo Kft. ezen értékbecslés alapján az emeleti ingatlant nettó 16.000.000,-Ft-ért megvásárolta az államtól, illetve a földszinti ingatlant pedig nettó 10.400.000,-Ft-ért lízingbe vette az államtól?
Igaz-e, hogy ugyan ebben a hónapban, 1994. májusában szintén az Altus Rt. készíttetett egy másik értékbecslést is, amely az előzőtől eltérően az emeleti ingatlanok értékét nem 16.040.000,-Ft-ban, hanem 45.300.000,-Ft-ban határozta meg?
Tájékoztatta-e az Ön cége, az Altus Rt. az eladót, a Miniszterelnöki Hivatalt erről a 45.300.000,-Ft-os értéket megállapító új szakvéleményről?
Igaz-e, hogy 1994. május 30-án, azaz négy nappal az adásvétel után az Aldo Kft. a 16.000.000,-Ft-ért megvásárolt emeleti ingatlanok tulajdonjogát 45.300.000,-Ft értéken adta át az Ön tulajdonában álló Altus Rt.-nek?
Igaz-e tehát az, hogy az Altus Rt. kétféle értékbecslést készíttetett: az egyiket az eladó, az állam részére, amely alapján az Aldo Kft. 16.000.000,-Ft-ért meg tudta szerezni az ingatlant, a másikat a vevő, az Aldo Kft. részére, amely alapján az ingatlant 45.300.000,-Ft értéken tudta átadni az Ön tulajdonában álló Altus Rt-nek, amivel 4 nap alatt 29.300.000 Ft-ot keresett az Ön cége.
Az Altus Rt. a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából a Szalay u. 4. sz. alatti földszinti ingatlant 9.797.000 Ft-ra értékelte. Igaz-e, hogy 1995. január 12-én az Altus Rt.- az Ön érdekeltségébe tartozó Aldo Kft. lízingszerződésének megszüntetése után - az ingatlan tulajdonjogát megszerezte?
Az Ön cége, az Altus Rt. által 1994. májusában készíttetett másik értékbecslést alapul véve a földszinti ingatlan értéke nem 9.797.000 Ft hanem 27.669.000 Ft volt. Igaz-e, hogy az Ön cége, az Altus Rt. mindössze nettó 6.640.000 Ft-ért szerezte meg a földszinti ingatlant az államtól?
Igaz-e, hogy az államtól megvásárolt ingatlant az Altus Rt. alig két hónappal később, 1995. április 4-én, 10 évre bérbe adta az állami tulajdonú Közlönykiadó Kft.-nek?
Igaz-e, hogy ebből, a Közlönykiadó Kft-vel kötött szerződésből 2005-ig több, mint 100 millió forint bérleti díjbevételhez jutott az Ön cége, az Altus Rt., ráadásul úgy, hogy az ingatlan összes rezsiköltségét is az állami cég viselte?
Igaz-e, hogy az adásvételt követő négy hónapon belül az állami tulajdonú Közlönykiadó Kft. szinte teljes mértékben a saját költségén átépítette, felújította az Ön cégének, az Altus Rt.-nek az ingatlanát?
Igaz-e, hogy az állami forrásból finanszírozott beruházás legalább 97.550.000 forintba került?
Kettős értékbecsléssel gazdagodott Gyurcsány cége?
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kérdésekre válaszolva elmondta, a Szalay utcai ingatlannal kapcsolatban többszöri értékbecslés is készült a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából, azt azonban nem az Altus Rt., hanem a cég által megbízott szakértő végezte. Deutsch Tamás emlékeztetett, hogy az Altus Rt. azonban két ingatlanbecslést is végeztetett, mivel első alkalommal a Szalay utca 4. szám alatti ingatlan 6.,7. emeletén lévő ingatlanját 1993. június 28-án 16 millió 40 ezer forintra becsültette, majd ezt az eladás hónapjában 1994. május 26-án 45,3 millió forintra becsülték. Gyurcsány Ferenc erre azt mondta, hogy az értéknövekedés azért történt, mert az ingatlanon jelentős beruházásokat végeztek el.
Deutsch Tamás az Altus Rt. cégbíróságon fellelhető mérlegbeszámolóira hivatkozva elmondta, nem igaz, hogy cég jelentős beruházást végzett volna a Szalay utca 4. szám alatti ingatlanon. A 16 millió 40 ezer forintos ingatlanon a következő vagyonértékelésig 968 ezer forint beruházást végzett a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég, ami számítógépek telepítését foglalta magában - közölte a képviselő. Hozzáfűzte: a következő vagyonértékelés, amit szintén az Altus Rt. megbízásából készítettek, már 45,3 millió forintra értékelte az ingatlant, és mindez abban a hónapban történt, amikor a kormányfő cége a korábbi vagyonértékelés alapján megvette. Deutsch Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy mindezek után felmerül a gyanú, hogy Gyurcsány Ferenc becsapta az eladót, aki 1994 májusában a megnövelt értéken adta el a szóban forgó ingatlanokat a szintén a kormányfő érdekeltségébe tartozó Aldo Kft.-nek, amely így mintegy 23 millió forinttal kevesebbért jutott az ingatlanokhoz a kettős értékbecslés révén.
Állami cég is gyarapította Gyurcsány vagyonát
Deutsch Tamás rámutatott arra is, hogy a Gyurcsány Ferenc cége által készített dokumentumok azt támasztják alá, hogy szintén a Szalay utca 4. szám alatti ingatlan földszinti részének megvételén és eladásán, majd bérbeadásán a miniszterelnök közel 190 millió forinttal gazdagodott. Ugyanis a kevesebb mint 7 millió forintért megvett földszinti helyiséget százmillióért felújították, és ezt az ingatlan összesen százmillóért visszabérelte tíz évre egy tisztán állami tulajdonú cég, a Közlönykiadó Kft. Deutsch Tamás kijelentette: az Altus Rt. által készített dokumentumok alapján Gyurcsány Ferenc mintegy 247 millió forintot keresett a Szalay utcai ingatlanüzleten, amely felveti a bűncselekmény gyanúját is.
Gyurcsány a saját cégétől bérli a saját uszodáját
Szijjártó Péter a bizottság elnöke a Fittelina Kft.-vel kapcsolatban tett fel kérdéseket Gyurcsány Ferencnek. A képviselő a következőkre volt kíváncsi:
Igaz-e, hogy 1995. július 15-én Dobrev Klára átadta a Szemlőhegy utca 42. szám alatti villában lévő 159 nm-es lakásának a bérbeadási jogát az Ön és felesége által alapított Fittelina Kft.-nek?
Volt-e bevétele a Fittelina Kft-nek 1995 és 2003 között ingatlanok bérbeadásából, hasznosításából, forgalmazásából?
Bérbeadta-e bárkinek is a Fittelina Kft. a Szemlőhegy utcai villa uszodáját, vagy Dobrev Klára lakását 1995 és 2002 között?
A Fittelina Kft. 1996-1997-ben 58 milliós értéknövelő beruházást hajtott végre a villán, benne egy 30 milliós, 250 nm-es földalatti uszodaépítéssel. Visszaigényelte vagy beszámította-e a fizetendő áfájával szemben a Fittelina Kft. a könyveiben szereplő 58.000.000,-Ft értékű Szemlőhegy utcai uszoda-beruházás után az általános forgalmi adót?
Az Ön felesége, Dobrev Klára 2002-ben megszüntette a Szemlőhegy utcai lakóingatlanára vonatkozó hasznosítási szerződést és a Fittelina Kft. székhelyét is megszüntették a villában. Fizetett-e bármilyen ellenértéket az Ön felesége és anyósa Apró Piroska a Fittelina Kft-nek az ingatlanukban bekövetkezett értéknövekedésért?
Amennyiben nem fizettek ellenértéket a Fittelina Kft-nek, úgy a cég befizette-e a törvény szerint előírt több tízmilliós személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást Dobrev Klára és Apró Piroska ellenérték nélküli vagyongyarapodása után?
Gyurcsány Ferenc válaszában elismerte felesége valóban átadta lakásának hasznosítási jogát családi cégüknek, a Fittelina Kft.-nek. Gyurcsány Ferenc azt mondta: felesége ellenérték nélkül bocsátotta a hasznosítás jogát a kft. rendelkezésére. Mint mondta, több tevékenységet is végzett, amiből több tíz milliós bevétele volt, de ezekről részleteket nem közölt. A miniszterelnök elmondta, hogy a lakást iroda céljára is bérbe adták, a ház közös részeit, az uszodát és a liftet pedig használatba adták.
A miniszterelnök tagadta, hogy a céget kizárólag a villa felújítására és átépítésére hozták létre. Gyurcsány Ferenc szerint, amikor a kft. hasznosítási joga megszűnt a lakáson, feleségének és anyósának azért nem kellett adóznia a beépített luxusberuházások után, mert az uszoda, a lift és az öntözőberendezések nem az ő magántulajdonukba kerültek át, hanem a kft. tulajdonában maradtak, és azokat Gyurcsány Ferenc a mai napig bérli, évi több millió forintért. Azaz Gyurcsány Ferenc a saját tulajdonában lévő cégnek fizet több millió forintot többek között saját uszodája használatáért is.
Ha hitelt adunk Gyurcsány Ferenc szavainak, akkor a miniszterelnök saját cégétől bérli saját cége által saját pénzén épített saját uszodáját.
Ha mindez igaz, két lehetőség adódik: Gyurcsány Ferenc vagy nem normális, vagy nem mond igazat.
fideszfrakcio.hu
Galéria: | Gyurcsány Ferenc meghallgatása |