Orbán Tőkés László királyhágómelléki református püspökkel, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökével folytatott megbeszéléseket a püspöki palotában. A tanácskozás után tartott közös sajtótájékoztatón a magyarországi politikus az uniós csatlakozás előnyeire hívta fel a figyelmet.
Hangsúlyozta: Románia EU-csatlakozása nem Budapesten dől el, hiszen az alkalmasság kapcsán felmerült kételyekről Brüsszel fog dönteni. Románia csatlakozási szerződésének ratifikálása előtt a magyar Országgyűlés nem tudta mélyrehatóan tanulmányozni Románia alkalmasságát, mivel ez az október végén és a jövő tavasszal nyilvánosságra hozandó jelentésekből derül majd ki - tette hozzá.
Orbán kifejtette, hogy Románia az uniós tagság megszerzésével új korszak előtt áll majd, az ország életében sok minden megváltozik. A jövő kérdése azonban az, hogy tud-e majd élni az ország az új lehetőségekkel - hangoztatta a politikus, leszögezve: a román állam számíthat a Fidesz segítségére, szívesen megosztja Bukaresttel tapasztalatait.
Orbán szerint a romániai embereknek, így a romániai magyaroknak mindenképpen jó hír a csatlakozás, hiszen emberi, gazdasági jogokat, anyagi és mozgási lehetőséget kapnak általa. Uniós tagállamként a román állampolgárok könnyebben fordulhatnak uniós jogorvoslati fórumokhoz - fűzte hozzá a fideszes politikus. Leszögezte: az autonómia jár az erdélyi magyaroknak, az unióban pedig nincs példa arra, hogy ha egy közösség élni akar e jogával, azt valamelyik állam megakadályozná.
A határon túli magyarokhoz szólva Orbán úgy vélekedett: ha Magyarország benn van az Európai Unióban, akkor minden magyarnak ott kell lennie, ez az út vezethet el a kettős állampolgársághoz. Orbán emlékeztetett, hogy a tavalyi magyarországi népszavazáson az igen szavazatok győztek, ezért ez a voks a mindenkori magyar kormány számára irányadó kell hogy legyen. A magyar parlament nem teheti meg ezek után, hogy ne foglalkozzon a kérdéssel - mondta.
A jövő hétre tervezett román-magyar kormányülés kapcsán a politikus elmondta: elvárja, hogy a felek pontot tegyenek a csíkszeredai konzulátus régóta húzódó kérdésére. Azt is szorgalmazta, hogy szülessen megállapodás az észak-erdélyi autópálya építésének folytatásáról, ez az út a magyar nemzetgazdaság, sőt a kárpát-medencei gazdasági térség egésze szempontjából is fontos. A magyar kormánynak kellő súllyal kell felvetnie a kérdést - hangoztatta Orbán.
Tőkés László arra kérte a Fideszt, hogy Romániát ne kirakatpolitikai szempontok szerint, hanem az uniós feltételek teljesítése alapján vegyék fel. Orbán Viktor ezzel az állásponttal teljes mértékben egyetértett. Tőkés azonban jelezte, hogy nem osztja teljes mértékben Orbán optimizmusát az uniós csatlakozásban rejlő lehetőségekről. A püspök emlékeztetett, hogy az erdélyi magyar történelmi egyházak is támogatják Románia integrációját, de azt akarják, hogy ezeket a szempontokat mindenképpen tartsák szem előtt.
Tőkés szorgalmazta az erdélyi magyarságon belüli párbeszéd megteremtését, ennek érdekében pedig az Erdélyi Magyar Állandó Értekezlet létrehozását sürgette. Ezen a fórumon ugyanis - mint mondta - minden erdélyi magyar szervezet egyeztethetné álláspontját a közösséget érintő fontos kérdésekben, mint amilyen például az autonómia. Az említett egyeztetések során pedig figyelembe kellene venni az EMNT és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) autonómiatervezeteit, valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által kidolgozott kisebbségi törvénytervezetet is - mondta Tőkés László.
MTI - fideszfrakcio.hu