Nem értjük, hogy a magyar miniszterelnököt mi készteti arra, hogy éppen abban az időszakban tegye bizonytalanná a mezőgazdasági politika jövőjét, amikor kezdene megszűnni a magyar mezőgazdaság koppenhágai megállapodásban rögzített hátrányos megkülönböztetése az EU támogatások terén.
Nem hagyható az a körülmény sem figyelmen kívül, hogy az EU soros elnöki tisztét betöltő Nagy-Britannia éppen ezen a héten adta fel azt az álláspontját, hogy a 2007-2013-as költségvetés elfogadását a mezőgazdasági kiadások felülvizsgálatához kösse.
A kormányfő ilyen és ehhez hasonló nyilatkozatai teljesen aláássák az együttműködést az európai tagállamokkal, ellentétesek a kormány eddigi nyilatkozataival, de még a hazai politikai pártok között a mezőgazdaság alapvető kérdéseiben kialakult egyetértéssel is.
Gyurcsány Ferenc ugyanakkor nem először tesz tanúbizonyságot az európai ügyekben való járatlanságáról, tapasztalatlanságáról. A kínai vízumkötelezettséggel kapcsolatos nyilatkozata, vagy a hároméves költségvetési keretének ötlete eddig jobbára csak visszatetszést keltett az Európai Unióban, ezúttal azonban a magyar érdekekkel kifejezetten ellentétes nyilatkozatot tett, amely mélységesen megdöbbentette a magyar mezőgazdaság érdekeinek képviselőit.
Glattfelder Béla
Európai Parlamenti képviselő
Brüsszel, 2005. október 14.