fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütköző"
2005. október 19., 08:56
A legfőbb ügyészhez fordult az APEH Üldözötteinek Szövetsége (APÜSZ), hogy közérdekből indítson semmisségi pert amiatt, mert a Gyurcsány Ferenc cége jogellenesen szerzett meg az V. kerületi Szalay utca 4. szám alatti épületben található ingatlanokat az államtól - írja a Magyar Nemzet.

Cégbírósági dokumentumokból kiderült: az ügylet szereplőiként felmerül Kiss Elemér volt kancelláriaminiszternek, Erdős Ákosnak és Szilas Ádámnak, a kormányfő egykori üzleti partnerének és munkatársának, valamint a Miniszterelnöki Hivatal részéről eljáró helyettes államtitkárnak, Szilvásy Györgynek a neve. Utóbbi felesége a kritikus időben Gyurcsány beosztottja volt.

Szerdahelyi Szabolcs, az APÜSZ elnöke arra kérte levelében Polt Péter legfőbb ügyészt, közérdekből indítson semmiségi pert azon "nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütköző" szerződésre vonatkozóan, amelynek következtében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök cége jogellenesen megszerezte az V. kerületi Szalay utca 4. szám alatti ingatlant. Az APÜSZ elnöke rámutatott, a polgári törvénykönyv szerint a semmis szerződés érvénytelenségére bárki határidő nélkül hivatkozhat, a Legfelsőbb Bíróság pedig egy 1990-es ítéletében kimondta, hogy a semmis szerződésekkel kapcsolatos perindítási lehetőséget vagy a konkrét jogviszonyon alapuló jogi érdekeltség, vagy a perlési jogosultságot biztosító külön jogszabályi felhatalmazás alapozza meg. - Mivel jelen esetben az állam - mint érdekelt fél - nem hajlandó az eredeti állapot helyreállítása iránti pert megindítani, az ügyészségre hárul a felelősség, hogy a keresetet előterjessze - fogalmazott Szerdahelyi.

Az APÜSZ elnöke emlékeztetett, hogy az Apró-Gyurcsány-érdekkör meggazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság ülésén Deutsch Tamás országgyűlési képviselő közel 248 millió forintos gazdagodásról beszélt, amelyet Gyurcsány Ferenc érdekeltségei könyvelhettek el maguknak az állam rovására. Szerdahelyi Szabolcs rendkívül cinikusnak tartja azt a hivatalos érvelést, miszerint az ingatlanok eladásával, majd későbbi visszabérlésével (mint például a balatonőszödi kormányüdülő esetén is) csupán az eladók oldalán követhettek el hűtlen kezelést, Gyurcsány Ferenc viszont "ártatlan, sőt ügyes vállalkozó". Az APÜSZ-nek eddig is az volt a véleménye, hogy a hűtlen kezelésből származó vagyoni előnyt megszerző személy orgazdaságot követ el - áll a Polt Péternek tegnap írt levélben.

Deutsch Tamás a Hír Televízió egyik műsorában érdekes személyi összefüggésekre hívta fel a figyelmet. A politikus említést tett Szilvásy Györgyről - a kormányfő jelenlegi kabinetfőnökéről -, aki 1994-ben, illetve 1995-ben a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági helyettes államtitkáraként közreműködött a Szalay utcai ingatlanügyletben is. Kijelentette továbbá, hogy Szilvásy felesége ebben az időszakban több olyan cégben vállalt vezető tisztséget, amely Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozott. Kitért Kiss Elemér akkori közigazgatási államtitkár szerepére is, aki felügyelőbizottsági tagként a 90-es évek elején Gyurcsányék zászlóshajóját, az Altus Rt.-t erősítette.

Mint az a kormányfő vagyonosodását vizsgáló bizottság múlt heti ülésén kiderült, az állam tulajdonában álló Miniszterelnöki Hivatal (MeH) kezelésében lévő, hétemeletes, Szalay u. 4. szám alatti ingatlant 1993 júniusában a Miniszterelnöki Hivatal társasházzá alakította. A társasházzá alakítással kapcsolatban az értékbecslés elkészítésével a MeH a Gyurcsány Ferenc tulajdonában álló Altus Rt.-t bízta meg. Az Altus szakértője a földszinten lévő, 319 négyzetméter alapterületű, úgynevezett bemutatótermet 9,797 millió forintra, a VI. és a VII. emeleten lévő, korábban óvodaként és bölcsődeként használt, 478 négyzetméteres ingatlanokat pedig együttesen 16,040 millió forintra értékelte. A MeH megbízásából a társasház alapító okiratát ügyvédként az a Kiss Elemér ellenjegyezte, aki abban az időben az Altus Rt. felügyelőbizottsági tagja is volt egyben.

1994 márciusában a MeH a Szalay utcai ház több ingatlanának - köztük a 319 négyzetméteres bemutatóteremnek, valamint a VI-VII. emelet ingatlanjainak - az értékesítésével az Ingatlanpiac Kft.-t bízta meg. A nyilvános cégadatokból kiderül, hogy ebben az időszakban az Ingatlanpiac Kft. fő tulajdonosa Gyurcsány korábbi üzletfele, az Erdős Ákos érdekeltségébe tartozó Geoholding Rt. volt. Az értékesítést végző Ingatlanpiac Kft. tulajdonosának, a Geoholding Rt.-nek az igazgatója az a Szilas Ádám, aki ugyanebben az időben az Altus Rt. felügyelőbizottsági tagja is volt, valamint a pályázatot megnyerő, Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Aldo Kft.-ben korábban ügyvezetőként bukkant fel. Figyelemre méltó körülmény, hogy Szilas a miniszterelnök tanácsadójaként részt vett Gyurcsány Ferenc bizottsági meghallgatásán. Szilas felesége, Tatai Ilona ugyancsak számos alkalommal vállalt vezető tisztségeket különböző Gyurcsány-cégekben.

Az Ingatlanpiac Kft. az értékesítésre nyilvános versenytárgyalást írt ki, amelyet a Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Aldo Kft. nyert meg. A VI-VII. emeleti ingatlanokra a MeH adásvételi szerződést kötött az Aldo Kft.-vel, amely az ingatlanokat nettó 16 millió forintért vásárolhatta meg. A 319 négyzetméteres földszinti helyiségre a MeH nem adásvételi szerződést kötött az Aldo Kft.-vel, hanem hároméves futamidejű lízingszerződést 10,4 millió forint értéken. Az adásvételi szerződés és a lízingszerződés jóváhagyása a MeH helyettes államtitkárának, Szilvásy Györgynek a hatáskörébe tartozott. A törvények szerint ugyanis amennyiben egy ingatlan értéke nem haladta meg a 20 millió forintos értékhatárt, úgy a MeH annak értékesítéséről saját hatáskörben dönthetett. A cégadatok szerint Szilvásy György felesége a lízingszerződés megkötésének időpontjában a Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Gépszerelő Rt. gazdasági igazgatója és az rt. 1994. május 25-én megkezdett közgyűlésén megválasztott igazgatósági tagja is volt. Azaz az állam részéről a Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Aldo Kft. lízingszerződését az a Szilvásy György hagyhatta jóvá, akinek a felesége Gyurcsány másik cégének gazdasági igazgatója és vezető tisztviselője is volt egyben. A tények azt mutatják, hogy a döntési jogkörrel rendelkező állami tisztségviselő családi megélhetése részben Gyurcsány cégétől függött.

mno.hu - fideszfrakcio.hu