fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Újabb gyanús kórház-privatizáció
2005. október 20., 15:50
A Schöpf-Merei Kórház magánosításával kapcsolatos jogi aggályait fogalmazta meg Kupper András csütörtöki sajtótájékoztatóján. A politikus bejelentette, hogy az ügyben a közbeszerzési döntőbizottsághoz, és az ÁSZ-hoz fordulnak.

A kórházprivatizáció kapcsán Kupper András emlékeztetett, hogy a decemberi népszavazáson a fővárosiak érvényesen szavaztak a magánosítás ellen. A tegnapi napon a Fővárosi Közgyűlés foglalkozott a Schöpf Merei Kórház privatizációjával. A pályázatra egy ajánlattevő adott be érvényes ajánlatot, és erről hozott a közgyűlés döntést, vagyis hogy ez a cég szerződhet a fővárossal, és tőkemeléses privatizáció keretében 49 %-os tulajdonrészt szerezhet a Schöpf Merei Kórházban. A fővárosi Fidesz-MKDSZ frakcióvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy nincs olyan döntése, határozata, a főváros közgyűlésének, és a pályázati kiírás sem tartalmaz arra vonatkozóan semmit, hogy ez a cég ne juthasson többségi tulajdonrészhez. "Ebben az esetben ez lesz az első olyan fővárosi kórház, amely magántulajdonba kerül, magántulajdonú többségbe kerül" - tette hozzá. A politikus szerint az is aggályokat vet fel, hogy olyan konstrukciót dolgoztak ki, hogy menedzsment-díj formájában veszi ki a befektető a profitját. "Ez tehát azt jelenti, hogy a pénzügyi eredmény 40 %-át menedzsment-díj formájában szeretné elvinni a befektető, ami egyébként a közbeszerzési törvénybe ütközik" - fűzte hozzá.
Az Egészségügyi Bizottság alelnöke arról is beszélt, hogy a főváros saját versenyeztetési és vagyonrendeletébe ütközik az az eljárás, hogy mind az ajánlattevő, mind az ajánlatkérő az eljárás folyamán módosította mind a pályázati feltételeket, mind az elbírálási szempontokat, az ajánlattevő pedig a kötöttséget semmibe véve a beadási határidő után többször és alapvetően módosította a saját ajánlatát. "Így tehát olyan súlyos tendertechnikai és jogtechnikai problémák merülnek föl, amely alapján maga a szerződéskötés - ha létrejön - mindenképpen támadhatóvá válik" - hangsúlyozta. A politikus szerint maga a tegnapi előterjesztés is jogszerűtlen volt, mert hiányzott mögüle a kötelezően előírt felügyelő bizottsági döntés. A frakcióvezető bejelentette, hogy a menedzsment-díj ügyében a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordulnak. Kupper András elmondta azt is, hogy az Állami Számvevőszéket is felkeresik ebben az ügyben, hogy vizsgálják meg azt, hogy a főváros gondosan kezeli-e a saját vagyonát, hiszen több mint 150 millió forintot aportált be eszközként ebbe a cégbe, és nem tisztázott, hogy ha a cég veszteséges, akkor a főváros milyen kötelezettséget vállal a hiány finanszírozására. "Ez a későbbiekben akár a büntetőjogi felelősséget is felveti" - húzta alá.

Forrás (kép és szöveg): T.Z. - Fidesz Webszerkesztőség, 2005. október 20.