fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lendületben Budapest - vegetálnak a vendéglők
2005. október 21., 09:25
Péntek és szombat este csak nagy szerencsével vagy komoly előkészületek után lehet bejutni a tágan vett Belváros jobb kocsmáiba, kávézóiba, vendéglőibe - erről bárki meggyőződhet, aki még nem tette. A piaci elemzők is pezsgésről beszélnek, az ipartestület elnöke szerint azonban távolról sem idilli a kép, legalábbis a vendéglátószakma szempontjából - tudósít a Népszabadság.

Felpezsdült a budapesti belvárosi üzlethelyiségek piaca 2005-ben, borulni látszik az a teória, miszerint a belvárosi üzleti negyed fokozatosan elnéptelenedik - derül ki az ESTON International Ingatlan-tanácsadó Rt. legfrissebb elemzéséből. Az ESTON egész nyáron át kiemelt keresletet tapasztalt a piacon. A sláger a vendéglátó-tevékenységre is alkalmas ingatlan - állapítja meg az elemzés. Igen keresettek a teraszos helyiségek, amelyeknél előnyös, ha a környéken sok, lehetőleg eltérő profilú vendéglátóhely üzemel - tudatta az ESTON.

Valóban élénkül az érdeklődés a vendéglátásra alkalmas, jellemzően száz négyzetméternél nagyobb helyiségiránt, azonban nem a szakma terjeszkedéséről van szó; a budapesti vendéglátós társadalomnak nincs elég tőkéje ezekhez az ingatlanügyletekhez - közölte lapunk érdeklődésére a Magyar Vendéglátó Ipartestület elnöke. Háber Tamás (aki maga is vendéglős) elmondta: arról sincs szó, hogy a pezsdülést a vendéglőbe járási hajlandóság erősödése indította volna el, ugyanis a budapestieknek legfeljebb negyven százaléka jár el kisebb-nagyobb rendszerességgel otthonról enni, inni, ami egyrészt nagyon rossz arány - Rómában például csaknem 80 százalékot mérnek -, ráadásul a tendencia egyre romlik. Tény - jegyezte meg közbevetésünkre -, hogy például a terézvárosi és erzsébetvárosi lokálokba a hét végi estéken nem lehet beférni a tömegtől, de nézzük csak meg ezeket a kávézókat mondjuk szerda délelőtt - javasolta, hozzátéve: egy vendéglátóhely akkor igazán sikeres, ha nyitástól zárásig van benne vendég.

A kedvezőtlen statisztikát a növekvő turizmus sem képes ellensúlyozni, hiszen a jellemzően három napot itt töltő külföldiek nagy része a szálláshelyén szórakozik. Háber úgy látja: a megfelelő üzleteik iránti kereslet élénkülésének oka egyszerűen az, hogy a más szektorokban mozdítható tőkére szert tett vállalkozások ingatlanokat vásárolnak, mert az jó befektetés, és bíznak abban, hogy előbb-utóbb nő a fizetőképes kereslet, és az étterem/kávéház valóban üzlet lesz. Ezek a befektetők ráérnek. A prognózis szerint 5-8 év múlva áll be a budapesti vendéglátópiac, addigra lesz nagyjából annyi és olyan vendéglátóhely a városban, amennyi és amilyen kell.

Most ugyanis túlkínálat van - mutatott rá Háber. Egymás elől szippantják el a vendégeket, szinte mindennap lehúzzák a rolót valahol (máshol meg fel). Az elnök szerint nem több, mint huszonöt olyan vendéglátóhely van a tágabb belvárosban, amelyet valamikor jól kitaláltak, és azóta sem vesztett népszerűségéből: hosszabb ideje nagy érdeklődés mellett, tisztes profittal működik. Ezeken a helyeken pontosan tudják, érzik a trendeket, folyamatosan érdekesek tudnak maradni, vagyis a konyhában és a vendégtérben egyaránt képesek megfelelni a korszellemnek. A zöme viszont jószerivel csak vegetál.

Az ipartestületi elnökkel nagy vonalakban egyetért az Opera melletti egyik ismert étterem tulajdonosa is. Herz György osztja Háber nézeteit a túlkínálatról, sőt még árnyalta is a képet: becslése szerint Budapesten nem sokkal a rendszerváltás után 2000-2500 vendéglátó-ipari egység működött, ma legalább 9000. Ráadásul az a bizonyos negyven százalék, amelyik egyáltalán eljár a vendéglőkbe, ezt évente legfeljebb tizenöt alkalommal teszi - vagyis durván havonta egyszer (megint egy összehasonlítás: a New York-i étteremjárók hetente csaknem háromszor-négyszer ülnek be valahová). Ami az egész napos látogatottságot illeti, Herz itt finomít: mindig az adott profilnak megfelelő vendégszámot kell számon kérni, de a lényeg, hogy este vagy délben legyenek tele az éttermek. Ez hiányzik ma Budapesten. Hozzátette: nem tartja igazán szignifikánsnak az ESTON-felmérést, addig biztosan nem, amíg azt látja, hogy például csak a jobb sorsra érdemes Andrássy úton legalább 15 üres helyiség van, amelyeknek egy részében hajdan vendéglátóhely működött. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a sikeres üzletnyitásnak nem csak a keresleti-kínálati arány szab határt, hanem az is, hogy ahhoz a jog szerint a szomszédos lakóközösségeknek is hozzá kell járulniuk. Márpedig ez ennél a profilnál a legkevésbé magától értetődő.

Népszaabadság - fideszfrakcio.hu