Markó Béla, aki egyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is, az MTI bukaresti irodájának érdeklődésére telefonon elmondta: az ülés napirendjén többek között az RMDSZ által kidolgozott kisebbségi törvénytervezettel kapcsolatos véleményezés elfogadása szerepelt. Őt azért hívták meg, hogy ismertesse a román kormány és az RMDSZ álláspontját.
Markó e fórumon elmondta: Romániában a kisebbségi jogokat a párbeszéd és az együttműködés eszközeivel lehet érvényesíteni, a törvénytervezet is egy ilyen folyamat eredménye. Az RMDSZ-elnök kérte a Velencei Bizottság támogatását, hogy minél európaibb jogszabály születhessen, amely alkalmas lesz arra, hogy a kisebbségi közösségek számára megfelelő jogokat, e jogok gyakorlásához pedig megfelelő intézményeket biztosítson.
A román kormány nevében a román Etnikumközi Hivatal és a román külügyminisztérium küldte el véleményezésre e nemzetközi testülethez a törvénytervezetet. De azok is kíváncsiak voltak a bizottság véleményére, akik ellenzik ezt a kisebbségi törvényt, mert abban reménykedtek, hogy a vélemény negatív lesz - fűzte hozzá a politikus.
Markó az MTI-nek elmondta: már korábban találkozott a bizottság szakértőivel, így előzőleg megismerkedhetett álláspontjukkal, bizonyos kifogásaikkal is, amelyeket az RMDSZ a törvénytervezet véglegesítése során figyelembe vett. A Velencei Bizottság jelentéstevői pedig kidolgoztak egy jelentést (a véleményezés javaslatát), ezt fogadták el egyhangúlag szombaton.
A Velencei Bizottság állásfoglalásában üdvözli a romániai kisebbségek törvénytervezetét, úgy értékeli, hogy ez a jogszabály lehetőséget fog teremteni Romániában a kisebbségi jogok megerősítésére és kiszélesítésére.
A bizottság tagjai a kulturális autonómiát és annak a törvénytervezetben szereplő formáját egyértelműen úgy tekintik, mint olyan eszközt, amely nagyban hozzájárulhat a kisebbség és többség viszonyának megfelelő rendezéséhez.
Az állásfoglalás szerint a kulturális autonómia eszköz arra, hogy a nemzeti közösségek közvetlenül részt vegyenek minden olyan döntésben, amely saját oktatásuk, kultúrájuk megőrzésében és fejlesztésében jelentőséggel bír. "A kisebbségi törvénytervezetben rögzített kulturális autonómia képes arra, hogy biztosítsa a nemzeti kisebbségek számára a tényleges döntéshozatali jogosítványokat, nem csupán egyszerű konzultációs jogot, ahogy gyakran más országokban rögzítették" - olvasható a bizottság véleményezésében.
Markó az MTI-nek elmondta: a bizottság további pontosításokat kért, például azt, hogy a törvénytervezet minél több garanciát tartalmazzon a kisebbségi jogok gyakorlására és a jogsérelmek orvoslására.
A Velencei Bizottság - hivatalos nevén az Európa Tanács Joggal a Demokráciáért Európai Bizottsága - független nemzetközi jogászokból álló testület.
MTI - fideszfrakcio.hu