Mitnyan György, a kerület polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy az emlékművet a világháború katonai és polgári áldozatai emlékére állították.
"A mai emlékhely-avatás az emlékezésről szólhat csak, az elmúlt hetek méltatlan támadásairól nem helyes szót ejteni itt, most" - hangsúlyozta.
Mint elmondta, a kerület képviselő-testülete a túlélők családtagjainak többszöri kérésére tavaly júniusban döntött úgy, hogy felállítja az emlékművet, Szmrecsányi Boldizsár szobrászművész alkotását.
A polgármester szólt arról, hogy a különösen erdélyben gyakori turul-szobor, vagyis a kerecsensólyom a nemzet létét jelképezi, az erdetmondák legfőbb alakja, amely honfoglaló ősienk hitvilágában jelenik meg először és végig kíséri a magyar történelmet.
Hozzátette: a Szent István kardját tartó jelkép ma is használatos, megtalálható például a honvédség címerében. Ezenkívül Budapesten Nagytétényben és a XV. kerületben is van ilyen emlékmű.
A polgármester szerint ma is aktuális a 1992-ben Tatabányán, a Turul-emlékmű avatásán mondott köztársasági elnöki beszéd: "Jó, hogy az új évezred küszöbén is itt van velünk ez a turulmadár, ha jelképesen is, de azt hirdeti, hogy a magyarság megőrizte hazáját, magyarságát(...)" - idézte.
A 4,4 méter széles, körülbelül hatméter magas talapzatra emelt, csőrében kardot tartó turulmadár az Istenhegyi út és a Böszörményi út sarkán, az egykori háborús cselekmények helyszínén áll.
elfogadhatatlannak tartotta, hogy Turul-szobor emlékeztessen a második világháború áldozataira.
Fotók: Nagy Béla, MNO
MTI- fideszfrakcio.hu