fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Brüsszel szerint halad a bolgár és a román EU-csatlakozási felkészülés
2005. október 25., 15:34
Halad Bulgária és Románia felkészülése az Európai Unió teljes jogú tagságára, és feltehetően mindkét ország teljesíti a belépés feltételeit 2007. január 1-jére, ha a hátralévő legszükségesebb intézkedéseket haladéktalanul megteszi - állapította meg a témáról kedden Strasbourgban kiadott jelentésében az Európai Bizottság.

A testület megerősítette, hogy jövő májusban még készít egy helyzetjelentést a felkészülésről, és az alapján - ha úgy ítéli meg, hogy valamely ország esetében a legfontosabb területek némelyikén fennáll a belépéskori felkészületlenség veszélye - ajánlhatja a csatlakozás egyéves elhalasztását. Bizonyos területeken azonnali intézkedésekre van szükség, hogy akár Bulgária, akár Románia határidőre teljesítse kötelezettségeit - áll a Brüsszelben is közzétett dokumentumban.
Olli Rehn, a bővítésért felelős bizottsági tag a - témáról szóló európai parlamenti vita elé időzítve kiadott - közleményhez fűzött kommentárjában méltatta a két ország fejlődését, de jelezte, hogy "a kocka még nincs elvetve, a következő hónapokban a reformok végrehajtásának kell a figyelem középpontjában állnia". A most közzétett jelentésben felvetett problémákat nagyon komolyan kell venni, és a reformok gyorsítására kell felhasználni, ha a két ország át kíván lépni a célvonalon 2007 első napján - figyelmeztetett a finn biztos.
Összefoglaló kiadványaiban a bizottság ezúttal következetesen együtt kezelte a két országot, megnyilatkozásai azt sugallták, hogy szűkült a rés a két balkáni ország felkészültségi állapota között. Korábban az EU általában Bulgáriát emelte ki jobban haladóként, s Romániát élesebben bírálta a reformok lassúsága miatt, most viszont az országjelentések úgy foglaltak állást, hogy Románia az elmúlt egy évben jelentős előrelépést mutatott, Bulgária viszont a csatlakozási tárgyalások vége óta kicsit veszített lendületéből, főként a reformok végrehajtásában (utóbbit egyebek között az elhúzódott kormányalakítási tárgyalásokkal magyarázzák).
A jelentésben a bizottság megállapította, hogy a két ország teljesíti a csatlakozás politikai kritériumait, de még folytatni kell a jogállam erősítését, főképp a korrupció elleni harc - ez a legfőbb prioritás a testület szerint - és az igazságügyi rendszer hatékonyságának fokozásával. Mindkét ország esetében méltatta Brüsszel a romák helyzetének javítása érdekében tett törekvéseket, bár a haladást több részterületen nagyon csekélynek minősítette.
A Romániáról szóló jelentésben Rehnék azt is megállapították, hogy a magyar kisebbség helyzete tovább javult, a Romániai Magyarok Demokratikus Szövetsége (RMDSZ) tagja a kormánykoalíciónak. A magyarok szempontjából Romániában elsősorban a rendőri eljárások és az adminisztráció terén lát még előrelépnivalót a bizottság.
Bukarest esetében a jelentés aláhúzta, hogy a tavalyi országértékelés számos megállapítását figyelembe véve, jelentős haladás tapasztalható az igazságszolgáltatás függetlenségének és a sajtószabadságnak a biztosításában, a kommunizmus idején elkobzott javak visszaszolgáltatását biztosító törvénykezésben, a kisebbségek védelmét szolgáló erőfeszítésekben és a gyermekek oltalmazásában. Az említett területek nagy részén mindazonáltal Brüsszel még további előrelépést vár.
A két ország teljesíti a működő piacgazdaság feltételét is, de ahhoz, hogy helyt tudjon állni az unión belüli piaci erők versenyében, fokozott figyelemmel folytatniuk kell a szerkezeti reformok végrehajtását. Ugyancsak jelentős feladatok vannak még az uniós jogszabályok törvénybe iktatásának végrehajtásában.
Az Európai Bizottság folytatja a két ország felkészülésének anyagi támogatását - erősítette meg az uniós végrehajtó testület.
Jövőre Bulgária össesen 545 millió, Románia 1,155 milliárd eurós előcsatlakozási támogatásban részesül.

MTI - fideszfrakcio.hu